Açık öğretim çocuk gelişimi bölümü var mı?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Bölümünden Açık öğretim çocuk gelişimi bölümü var mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  escort_69
  Yeni Üye
  Reklam

  Açık öğretim çocuk gelişimi bölümü var mı?

  Reklam  Açık öğretim çocuk gelişimi bölümü var mı?

  Forum Alev
  mrb arkadaşlar bi arkadaş için araştırıyorum açık öğretimin çocuk gelişimi bölümü varmı acaba, yeni sistemde taban puanları nekadar? bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim tşkler... 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: açık öğretim çocuk gelişimi bölümü var mı?

  Reklam  ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI

  AMAÇ :Bu faaliyet ile çocuk gelişimi ve eğitimi alanı altında yer alan meslekleri tanıyabilecekseniz.

  A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ

  Çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların hangi yaş düzeyindeki çocuklara ve gençlere kazandırılacağı hakkında bilgi veren, çocuğun tüm gelişimlerini destekleyen (fiziksel, psiko-motor, zihinsel,dil, sosyal ve duygusal), plan yapan, uygulayan, insan ilişkileri ve empatiye önem veren, ocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda bilgi sahibi olan, özel eğitime muhtaç çocukların gelişimlerine ve uyumlarına yardımcı olan; drama, basit beden eğitimi hareketleri, müzik çalışmaları, sanat ve ana dili etkinlikleri yapan, çocukları tanıma tekniklerini uygulayan bir alanıdır.

  Meslek elemanları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ile Resmî ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı, gibi okul öncesi eğitim kurumlarında ve çocuk kulüplerinde çalışabilirler. Erken çocukluk yılları (okul öncesi eğitim ) çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması nedeniyle alan hızla gelişmiş, bu da okul öncesi eğitim kurumlarına olan talebi artırmıştır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

  B. ALANIN ALTINDA YER ALANA MESLEKLER . Okul Öncesi Öğretmenliği

  OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ

  Tanımı : 0-6 yaş çocuklarının tüm gelişim alanlarını ve özelliklerini tanıyan, plan ve uygulama yapma, yaparak ve yaşayarak öğrenme, meslekî alanda araç - gereç kullanma konusunda yeterli; insan ilişkileri ve iletişim, problem çözme, çocukları tanıma teknikleri, organizasyon yapma bilgi ve becerisine sahip, teknolojik gelişmeleri izleme, çocuk hastalıkları ve sağlığı konusunda bilgili, özel eğitim gerektiren çocukların bakım ve eğitimine yardımcı olma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

  ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI

  Serbest zaman etkinliği Yemek saati Uyku saati ve oyun etkinlikleri Mezuniyet töreni. Bu alan altında ayrıca bakıcı annelik ve yardımcı elamanlık meslekleri de bulunmaktadır.

  C. MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER

  Okul öncesi eğitim kurumların da öğretmen yardımcısı olmak isteyenlerin; alan bilgisine sahip görme, işitme problemi olmayan Türkçeyi doğru kullanan, görgü kuralarını bilen ve uygulayan, fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olan, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, yaratıcı, araştırıcı, gelişime açık, iletişim becerisine sahip, ekip çalışmasına uygun, hoşgörülü, iş disiplinine sahip, planlı, organizasyon yapabilen, pratik, problem çözme becerisine sahip, sabırlı kimseler olmaları gerekir. Bu elemanların ayrıca çocuğun kişisel özelliklerinin ve yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olması gerekir.

  D. ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen yardımcısı çalışmalarını hem kapalı hem de açık alanda yapar. Öğretmen yardımcısı görevini yaparken diğer çalışanlarla iş birliği ve eş güdüm hâlinde olur. Çocukları seven, sabırlı ve yaratıcı kişiler bu meslekte mutlu olurlar.

  ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI VE- İŞ BULMA İMKÂNLARI

  Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakım evlerinin artmasıyla birlikte çalışma alanı genişleyen bir meslektir. Kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi mezunları, kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı ve çocuk kulüplerinde öğretmen yardımcısı olarak görev yapmaktadırlar. Özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.

  F-EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI

  Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanından mezun olanlar, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği (Açık Öğretim) ,İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği, Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu bölümlerini tercih edebilirler. Lisans eğitim süresi 4 yıldır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Okul Öncesi Öğretmenliği (Açık Öğretim) okumak istiyorum. Almanyada yasadigim icin nereye bas vurmaliyim, neler gerekli hic bir bilgim yok. Acaba bana yardimci olabilirmisiniz?+ Yorum Gönder
aöf çocuk gelişimi,  açıköğretim fakültesi çocuk gelişimi bölümü,  çocuk gelişimi aöf ,  aöf çoçuk gelişimi bölümü var mı,  açıköğretim çocuk gelişimi var mı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi