İleri Yaşlara Doğru Dişler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden İleri Yaşlara Doğru Dişler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  İleri Yaşlara Doğru Dişler

  Reklam  İleri Yaşlara Doğru Dişler

  Forum Alev
  İleri yaşlara doğru

  Geriatrik Dişhekimliği (ileri yaşlar için dişhekimliği), 1900 lerden beri gelişme göstermektedir. Yakın bir gelecekte; dünya nüfusunun %20’sinin 65 yaşın üstünde olacağı düşünülmektedir. İleri yaş nüfusunun artmasıyla ; daha iyi eğitim ve beslenme nedeniyle günümüzde dişler daha uzun süreler ağızda kalabiliyor. Yapılan çalışmalara göre 55 yaşın üstündekilerin yaklaşık % 50 Sinde en azından 23 doğal dişleri (32 de) ağızlarında kalmıştır.

  S: Dişlerimi kaybedecek miyim?
  C: Hayır, Dişhekimi yardımıyla ve düzenli ve doğru ağız bakımıyla bir ömür boyu dişlerinizi ağzınızda tutmanız mümkündür. Yaşınız ne olursa olsun dişeti hastalıkları ve çürükler engellenebilir.

  S: Ne tür problemlerim olabilir?
  C: Yaşlandıkça dişetleriniz çekilebilir ve bunun sonucunda dişlerinizde hassasiyet meydana gelebilir. Dişhekiminiz size en doğru ve sizin için en uygun fırçalama şeklini gösterecektir. Ve jhassasiyet için uygun macun ve gargaraları söyleyecektir.

  Eğer eliniz veya kollarınızla ilgili problemleriniz varsa ya da gözleriniz çok iyi görmüyorsa normal temizlik yapmak biraz zor olabilir. Bu durumda bir büyüteç kullanabilirsinzi ve tutması daha kolay olan kalın saplı bir fırça alabilirsiniz.
  Eğer geçmişte bazı dişlerinizi kaybetmişseniz ve protezleriniz varsa gene dişhekiminizden buraları ve protezleri nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.
  Rutin olarak alınan bazı ilaçlar ağız kuruluğuna neden olurlar . Tükrük dişleri çürüğe karşı koruyan doğal bir salgıdır, bu nedenle tükrük salgınızda azalma varsa diş hekiminize danışın.
  S: Dişetlerimde problem oluşacak mı?
  C: Dişeti problemleri bakterilerin birikmesinin neden olduğu plak oluşumu nedeniyle meydana gelir. Bu plağın düzenli olarak uzaklaştırılması dişeti enfeksiyonunu engellemek açısından önemlidir. Eğer enfekte olursa zamanla dişin altındaki kemik dokusunu etkiler ve kemik erimesi nedeniyle diş sallanmaya başlar. Ve ileriki aşamada diş kaybı vazgeçilmez olur.

  S: Dişeti hastalığım olduğunu nasıl anlarım?
  C: Bu hastalık genellikle ağrısız dır. Bu nedenle genellikle farkedilmez. Genel belirtiler,; diş fırçalaması sırasında kanama, sallanan dişler, dişeti çekilmesi ve ağız kokusudur. Bütün bu belirtielrtin birlikte olması gerekmez, sadece bir tanesinin olması bile yeterlidir.

  S: Dişlerim bu yaşta da çürür mü?
  C: Evet , çürüğün yaşı yoktur. Ağzınızda hala dişler varsa, iyi bakım yapılmazsa çürüme riski vardır.

  S: Eğer dişlerimi kaybedersem protez yaptırmak için ne kadar beklemem gerekir?
  C: Aynı gün protez yaptırmaya başlayabilirsiniz. Fazla beklemezseniz iyi olur, yoksa doldurulmayan boşluklarda kaymalar ve kemik erimesi nedeniylşe şekil bozuklşuğu olur.

  S: protezler ne kadar dayanır?
  C: Protezlerin ortalam 5 yılda bir yenilenmesi gerekir. Çünkü ağız yapımız bir ömür boyunca değişim gösterir.

  S: Eski protezlerimi tutmalimıyım?
  C: Evet, eski protezleriniz dişhekimine çok değerli bilgiler verebilir ve beklentinizi anlamada yardımcı olur.

  S: Yeni proteslere alışmak zor mudur?
  C: Birçok insan kolay adapte olur. Fakat genellikle vuruk çok yaygın görülür . Dişhekimi tarafından protezde uyumlama yapılarak yokedilir. Konuşma zorlukları da zamanal giderilir. Protezinizi ilk taktığınızda özelikle yumuşak gıdalar yemelisiniz.

  S: Protezlerimi gece çıkarmalı mıyım?
  C: Evet , dişetlerinizin de dinlenmeye ve havalanmaya ihtiyacı var. Protezlerinizi çıkarında mutlaka temizleyin ve soğuk suya koyun.

  S: Ülser neden oluşur?
  C: Ülser kırlmış protezler, sert keskin gıdalarla oluşur. Bu yara genellikle 2 haftada iyileşir. Zor iyileşen yaralar için dişhekiminizie görünün.

  S: Protezimi nasıl temizlemeliyim?
  C: Protezinizi temizlerken yere düşüp kırılmasını engellemek için bir kova soğuk suyun içinde temizleyin. Bütün yüzeyleri diş macunu ve küçük bir diş fırçası yardımıyla temizleyin. Günde bir kere temizlemeniz yeterlidir. Ayrıca, piyasadaki protez temizleyici tabletleri de kullanabilirisiniz. Bu sıvılar artıkların yumuşamasını sağlarlar, daha sonra gene diş fırçası ve diş macunuyla fırçalamanız gereklidir. Eğer çıkaramadığınız lekeler varsa dişhekiminizden yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

  S: Protezlerim kırılırsa ne yapacağım?
  C: Kırılmış proteziniz eğer uygunsa tamir edilebilir. Eğer proteziniz aynı yerden birden fazla sayıda kırılırsa bu protezin genellikle yaşlanma sonucunda artık sizin ağzınıza uymadığını gösterir. Bu durumda dişhekiminize danışabilirsiniz.

  S: Yapıştırıcıları kullanmalı mıyım?
  C: Özel durumlarda ya da kısa süreli olarak yiyi sonuçlar verecektir, fakat uzun vadede eğer protezler oynuyorsa değiştirilmesi gerekir.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: İleri Yaşlara Doğru Dişler

  Reklam  Önemli bir paylaşım...
  Teşekkürler ablacım :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi