Sistemik Hastalıkların Kötü Ağız Hijyeni İle İlişkisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Sistemik Hastalıkların Kötü Ağız Hijyeni İle İlişkisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Sistemik Hastalıkların Kötü Ağız Hijyeni İle İlişkisi

  Reklam  Sistemik Hastalıkların Kötü Ağız Hijyeni İle İlişkisi

  Forum Alev
  Sistemik hastalıkların kötü ağız hijyeni ile ilişkisi

  Ülkemizde maalesef ağız bakımı ve diş hekimi ziyaretleri çok ihmal ediliyor. Diş bakımı sadece güzel görünmek için yapılıyor. Nişanından, evlilikten önce ya da bir iş görüşmesinden önce diş hekimine gelerek 1-2 saat içinde sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak istiyorlar. Oysa ağız bakımı ve diş kontrolü bir ömür boyunca yapılması gereken ve genel vücut sağlığımızı çok yakından ilgilendiren bir işlemdir.

  Günümüzde özellikle bayanların saçlarına veya tırnak bakımlarına ayırdıkları zamanın onda birini diş bakımına ayırsalar, her zaman parlak, beyaz va sağlıklı dişlere sahip olurlar.
  Bunun en büyük nedenlerinden biri malesef ağız sağlığının vücut sağlığı ile ilişkisinin bilinmiyor olması. Amerikalı bilim adamlarına göre dişeti hastalıklarıyla pankreas kanserinin ilişkisi olduğunu bulmuşlar.
  Yaptıkları çalışmaya gore periodontal hastalıklar yani ağır dişeti enfeksiyonunun pankreas kanseri riskini artırdığını bulmuşlar.
  Ağız hastalıkları sadece kanser değil aynı zamanda kalp hastalıkları ve düşük ağırlıklı bebek doğumlarına da neden olabilmektedirler. Ağzımız vücudumuzun giriş yeridir, bakteriler de buradan girerek vücudumuza yayılırlar. O nedenle hem çok iyi ağız hijyeni sağlamalıyız hem de en az 6 ayda bir dişhekimi kontrolüne gitmeliyiz.
  Sağlık ağızda başlar. 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Sistemik Hastalıkların Kötü Ağız Hijyeni İle İlişkisi

  Reklam  Sağlık ağızda başlar.
  Evet :p
  Emeğine sağlık abla ;)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi