Diş Sağlığı Diş röntgeni nedir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Sağlığı Diş röntgeni nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Diş Sağlığı Diş röntgeni nedir?

  Reklam  Diş Sağlığı Diş röntgeni nedir?

  Forum Alev
  Diş Sağlığı
  Diş röntgeni nedir?

  Diş röntgeni dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan bir resimdir.

  ne amaçla diş röntgeni çekiliyor?

  Diş röntgeni dişhekiminin dişler yada çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.

  Diş röntgeninin zararı var mıdır?

  Modern teknik ve metodlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Bu nedenle de diş röntgeninden yayılan radyasyonun çocuğa bir zararının olması söz konusu değildir. Aksine teşhiş açısından röntgenden elde edilen fayda çok fazladır.

  Kaç çeşit diş röntgeni çekilebilir?

  Esas olarak ağız içi ve ağız dışından olmak üzere iki çeşit diş röntgeni çekilebilir. Ağız dışından çekilen röntgenlerde film ağız dışına yerleştirilirken, ağız içinden çekilen röntgenlerde film ağız içine yerleştirilir. Genel olarak ağız içine yerleştirilen filmler birkaç diş ve çevre dokular izlenebilirken, ağız dışına yerleştirilen filmlerle çene kemiklerini de içine alan daha geniş bir alan izlenmek
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Sağlığı Diş röntgeni nedir?

  Reklam  Diş hekimleri bazı durumlarda diş muayenesi yaparken göremediği şeyleri yada diş köklerin durumlarını anlamak için diş röntgeni istemektedir.Bu röntgenler sayesinde alttan gelen dişlerin yada diş köklerin durumları belli olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi