Aft ve Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Aft ve Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Aft ve Tedavisi

  Reklam  Aft ve Tedavisi

  Forum Alev
  Günümüzde pekçok insan tekrarlayan agiz yaralarindan sikayetçidir. En sik görülen tekrarlayan agiz yaralari aft ve uçuktur. Aft ve uçuk ayni belirtileri gösterdigi için, agizda meydana geldiginde birini digerinden ayirt etmek zordur. Aft ve uçugun olusum nedenleri ve tedavisi tamamen farkli oldugu için ayirimi önemlidir.

  AFT  Aft, agiz içinde genellikle dil üzerinde, yumusak damakta, yanak ve dudak mukozasinda ve farekste görülen, oldukça agrili, küçük, yüzeysel ülserlerdir. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla aft ortaya çikar.
  Aftin meydana gelmesini hizlandiran ve seyrini kötülestiren pekçok faktör saptanmasina karsin, meydana gelme sebebi henüz tam olarak açiklanamamistir.

  Aft olusumunu etkileyen faktörler
  • Pekçok hastalikta oldugu gibi, stres aft olusumunun en önemli nedenlerinden biridir. Bayanlarda adet dönemi öncesi gerginlik de aft olusumunu tetikler.
  • Domates, sirke, turunçgiller gibi asitli yiyecekler, tuzlu ve baharatli çerezler, aft olusumunu hizlandiran önemli faktörler arasinda sayilmaktadir.
  • Sert yiyecekler, yanak ve dudagin isirilmasi, dis firçalama isleminin sert olarak yapilmasi gibi travmalar da aft olusumu için uygun ortam hazirlar.
  • Bazi sistemik hastaliklarda, örnegin Behçet hastaliginda, vücuttaki diger belirtilerle birlikte agiz içinde aft olusumu gözlenmektedir.
  • B12 vitamini ve demir eksikliginin, ayrica dis macunlari içinde bulunan kimyasal bir maddenin de aft olusumuna neden oldugu düsünülmektedir.
  Tedavisi


  Aftin kesin tedavisi henüz bulunamamistir. Herhangi bir tedavi uygulanmasa da aft ortalama 7-10 gün içerisinde kendiliginden iyilesir.
 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Aft ve Tedavisi

  Reklam  Diğer Konularımız

  Çatlakların Tedavisi
  Saç Dökülmesi ve Tedavisi
  Alkolizm tedavisi
  tedavisi yok
  Su tedavisi 3. 3
  cananokyay
  Yeni Üye
  Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak buldum internetten.

  Benim ağzımın içerisinde hafta 1-2 kere aft denilen sivilce gibi kabarcıklar çıkıyordu ne yaptıysam geçirmeedim nöbet şekeri, dut şurbu ama bir türlü olmadı eczaneden 2 3 çeşit ilaç aldım ama bende çıkan aft biraz farklıymış. bir internet sitesinde bitkisel tarifleri inceledim ve hepsini uyguladım desem yalan olmaz ve sonunda geçirdim. O tariflerin arasında 7. tarfi ve 13. tarif benim ağzımdaki aftlara çok iyi geldi gene çıkıyor ama ilk zamanlarkinden çok daha az bilginiz olsun arkadaşlar.

  http://www.bitkiselkitap.com/a-dan-d-ye/aft.html 4. 4
  rabia07
  Usta Üye
  Güzel bilgiler için teşekkürler emeğinize sağlık

 5. 5
  yolcu365
  Emekli
  paylaşım için teşekkürler.

+ Yorum Gönder
agizda pambukcu olusumu nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi