Aft (ağizda Yara)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Aft (ağizda Yara) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sarayLii
  Üye
  Reklam

  Aft (ağizda Yara)

  Reklam  Aft (ağizda Yara)

  Forum Alev
  En sık rastlanan tekrarlayici agiz yaralarindan birisi aft (aftöz ulser) dir.

  Aft nedir?


  Aft dilde, yumuSak damakta, dudak ve yanaklarin iç kisimlarinda görulen kuçuk, yuzeysel ulserlerdir. cok agrilidirlar ve 5-10 gun surerler.


  Nedenleri


  Neden olabilecek etkenler arasinda stres, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddelere sayilabilir.


  Aft baSkasina bulaşir mi?


  Hayir. Bölgesel yayilimi veya bir başkasina bulaşmasi söz konusu degildir.


  Tedavi


  Tedavi direkt olarak az önce bahsedilen rahatsizlik verici durumlarin ortadan kaldirilmasi ve enfeksiyondan korunma ile olur.


  Kenacort-A orabase gibi haricen kullanilan bir kortikosteroid veya pyralvex solusyon gibi ilaçlar tedavide kullanilmaktadir. Ayrica aşiri agri duyuluyorsa aft in uzerine kisa sure için (7-10 dakika) bir adet aspirin koymak (emmeyin veya yutmayin) faydali olacaktir. Sik olarak meydana gelen veya uzun sureli devam eden aft durumunda bir hekime görunmeniz gerekir.


  -- Bir baba olarak kendi özel tecrübem ; AFT bebek dönemlerinde çocuklarımızda sıklıkla görülebilme olasığı çoktur özellikle anne emzirmeden evvel ve emzirdikten hemen sonra bir fincan içinde bir çay kaşığı ile sulandırılmış KARBONAT ı hem anne gögüs ucuna hemde bebegin ağız içine temiz bir tülbentle temizliği bebeklerde AFT tan kurtulmada etkili deneyimli bir yoldur.AFT ile bebekler anne sütünü ememez hem kendi sağlığına hemde sizin uykusuz geceler geçirmenize sebp olur ....--- 2. 2
  seko
  Üye
  Reklam  valla nedense bendede çok oluyo çok sağol abi.. 3. 3
  sarayLii
  Üye
  Büyüklerde de AFT çoğunlukla görülür geçmişten gelen vitaminsizlik ilk sebeptir... büyülerde genelde bahsedilen Kenakort Orabase ile ve sölendiği gibi asid içeren yiyecek içeceklerden bir kaç gün uzak duaracaklar geçmiş olsun .... 4. 4
  cananokyay
  Yeni Üye
  Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak buldum internetten.

  Benim ağzımın içerisinde hafta 1-2 kere aft denilen sivilce gibi kabarcıklar çıkıyordu ne yaptıysam geçirmeedim nöbet şekeri, dut şurbu ama bir türlü olmadı eczaneden 2 3 çeşit ilaç aldım ama bende çıkan aft biraz farklıymış. bir internet sitesinde bitkisel tarifleri inceledim ve hepsini uyguladım desem yalan olmaz ve sonunda geçirdim. O tariflerin arasında 7. tarfi ve 13. tarif benim ağzımdaki aftlara çok iyi geldi gene çıkıyor ama ilk zamanlarkinden çok daha az bilginiz olsun arkadaşlar.

  http://www.bitkiselkitap.com/a-dan-d-ye/aft.html

+ Yorum Gönder
emziren annelerde ağız yaraları,  emziren anne ağız yarası,  aft izi,  emziren annelerde dil yarası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi