Çene estetiği ve ortognatik cerrahi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Çene estetiği ve ortognatik cerrahi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Liothé__*
  Bayan Üye
  Reklam

  Çene estetiği ve ortognatik cerrahi

  Reklam  Çene estetiği ve ortognatik cerrahi

  Forum Alev
  Alt veya üst çenenin kısa veya uzun olması genellikle hasta gelişirken 14-15 yaşlarında ortaya çıkar ve gelişme tamamlandığında 18-19 yaşlarında son şeklini alır. Bu durum dişlerin üst üste basmaması ile, alt çenenin üst çeneye nazaran önde veya arkada olması ile kendini gösterir. 14-15 yaşlarında iken ortodonti tedavisi gerekir. Eğer 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen çenelerde bu bozukluk devam ediyor ise ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Alt çeneye ve üst çeneye yönelik ameliyat teknikleri vardır. Bu konuda eğitilmiş plastik cerrah veya çene cerrahı tarafından yapılır. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 2 saat kadar sürer. Ameliyattan önce dişlere bir aparey takmak gerekebilir. Ameliyattan sonra da bu aparey vasıtası ile dişlerin bir süre kapatılması gerekir.

  SIKÇA SORULAN SORULAR


  SORU

  Ortognatik cerrahi tam olarak nedir?

  CEVAP

  Diş dizilimlerindeki bozukluk nedeniyle ısırma ve çiğneme problemi olan hastaların çenelerine yönelik müdahaleyle bu bozukluğun giderilmesi işlemidir.


  SORU

  Diş dizilimindeki bozukluk nedeniyle ameliyat şart mıdır? CEVAP

  Hayır. Diş dizilimi bozuk olan pek çok kişi vardır. Bunlar, genelde dişlere tel takılarak tedavi edilebilirler. Ama bazı ağır durumlarda tek başına tel takılmasından fayda görmezler ve ameliyat gerekli olur.


  SORU

  Çeneye yönelik ne gibi ameliyatlar yapılabilir?

  CEVAP

  Alt ve üst çenelerde ayrı ayrı veya birlikte gelişim bozukluğu olabilir. Biri diğerine göre daha ileride veya geride olabilir. Ya da üst çene çok belirgindir ve gülümserken tüm dişler ve dişetleri ortaya çıkmaktadır. Soruna göre çeneleri; ileri almak, geriye almak, yüksekliklerini arttırıp azaltmak veya sağa-sola kaydırmak mümkündür.


  SORU

  Ameliyat öncesi bilmem gerekenler nelerdir?

  CEVAP

  Bu ameliyat öncesi plastik cerrah, diş dizilimi konusunda uzmanlaşmış (ortodontist) olan bir diş hekimi ile birlikte çalışır. Hangi çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerektiği, yapılan tetkik ve ölçümlerle ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra ortodonti uzmanı, dişlere tel takarak ameliyat öncesi hazırlıkları yapar. Bu birkaç ay alabilecek bir süreçtir. Hasta cerrahiye tam olarak hazır olana kadar beklenir.


  SORU

  Ameliyatta ne yapılır?

  CEVAP

  Ameliyatta üst ve/veya alt çene kemiği uygun alanlardan kırılır. Dişlerin gelmesi gereken ideal konumlarına göre ortodonti uzmanı tarafından hazırlanmış olan bir kalıpla dişlere ve dolayısıyla çeneye yeni şekli verilir. Bu şekli korumak için kemik uygun yerlerden plak ve vidalarla tespit edilir.

  SORU

  Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?

  CEVAP

  Ameliyattan sonra, çene yeni şeklinde iyileşene kadar bir süre alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu dönemde sadece sıvı gıdayla beslenilir. Ağız içindeki tüm dikişler kendiliğinden eriyen türde olduğu için alınması gerekmez. Ameliyata bağlı şişlikler birkaç gün içinde hızla azalır. Daha sonraki dönemde de dişlere yönelik ortodonti tedavisi bir müddet daha devam eder.

  SORU

  Diş diziliminde bozukluk olmaksızın çene şekline yönelik ameliyat yapılamaz mı?

  CEVAP

  Yapılabilir elbette. En sık görüleni çene ucunun ameliyatlarıdır. Bunun dışında alt çenesi belirgin ve köşeli olan kişilere çene kemiğini törpüleyerek daha yuvarlak ve yumuşak bir görünüm verilebilir. Tam tersi şekilde alt çene kemiği dar ve içe doğru olan kişilere bu bölgeye bazı maddelerle dolgu yapmak mümkündür.

  SORU

  Çene ucuna yönelik ne gibi işlemler yapılabilir?

  CEVAP

  Aslında hemen her şey yapılabilir. Çene ucunun çok belirgin ve ileride olduğu durumlarda, çene ucunu hem geri almak, hem de yüksekliğini azaltmak mümkündür. Veya çene ucunun çok küçük ve geride olduğu durumlarda çene ucu kemiğini ileri almak ve belirginleştirmek mümkündür. Bazen çene ucunda eğrilik olabilir. Bu eğriliği de gidermek mümkündür. Tüm bu işlemler için çene ucundaki kemiği kırmak, yeni pozisyon vermek ve bu pozisyonda sabitlemek gerekir. Çene ucunu büyütme işlemi için kemiği kırmadan, yapay bir madde koyarak yeniden şekil vermek de mümkündür.

  SORU

  Yüz kemiklerine yönelik başka ne gibi estetik müdahaleler yapılabilir?

  CEVAP

  Elmacık kemikleri az gelişmiş olan kişilerin yanakları çökük olur. Bu durumu düzeltmek için elmacık kemiklerine destek yapıya ihtiyaç vardır. Bu destek, kişinin kendi dokularından temin edilebilir. Ama daha sık olarak bu işe uygun hazır maddeler kullanılır. Aynı şekilde göz çevrelerine de destek olarak bu maddeler kullanılabilir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: çene estetiği ve ortognatik cerrahi

  Reklam  Bazı insanların çene yapıları büyük küçük veya orantısız olmaktadır. Bu gibi durumlarda estetik bakımdan daha güzel görünmek kişinin psikolojik olarak ta rahatlatacağı için çene estetiği yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
ortognatik cerrahi forum
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi