Bebek Ve Diş - Bebeklerin Diş Çıkarması - Ağrılı Diş - Bebeklerde Ağrılı Diş

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Bebek Ve Diş - Bebeklerin Diş Çıkarması - Ağrılı Diş - Bebeklerde Ağrılı Diş ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Google
  Üye
  Reklam

  Bebek Ve Diş - Bebeklerin Diş Çıkarması - Ağrılı Diş - Bebeklerde Ağrılı Diş

  Reklam  Bebek Ve Diş - Bebeklerin Diş Çıkarması - Ağrılı Diş - Bebeklerde Ağrılı Diş

  Forum Alev
  Bebek Ve Diş - Bebeklerin Diş Çıkarması - Ağrılı Diş - Bebeklerde Ağrılı Diş  Her ne kadar ilk diş genelde 6. aydan, hatta bazen bir yaştan sonra çıksa da 2. aydan itibaren görülmesi mümkündür. Ender olarak bazen bebekler bir veya daha fazla diş ile doğabilir. Çok sallanıyorlarsa bunların çekilmesi gerekir, çünkü onları yutma olasılığı vardır veya emzirme sırasında sorun olabilir.


  Genelde ilk çıkan diş ön taraftandır. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik, hassasiyet görülebilir. Hatta bazen dişin çıkacağı bölgede ufak sıvı ile dolu bir oluşum da gelişebilir. Bu kistik yapılar genelde zararsızdır ve özel bir girişime gerek yoktur. 20 adet süt dişinin tamamının çıkması genelde 3 yaşına doğru olur. Kalıcı dişler 6 yaş civarında çıkar.

  Bazı dişler çıkarken diğerlerine kıyasla daha ağrılı olabilir. İlk çıkan diş, bazen en kötüsü olabilir. Bazen daha büyük azı dişleri de sorun çıkartabilir. Bir anda birden fazla dişin çıkması da mümkündür.Birçok çocuk diş çıkarırken hiçbir sorun yaşamaz.


  Oysa bazıları önemli derecede sıkıntı çeker. Genelde diş çıkarma ile ilgili ağrı dalgalanma şeklinde gelir, gider ve başladıktan sonra birkaç dakika içinde geçer .Diş çıkarma belirtileri; artan tükürük,uyku düzensizliği,iştahsızlık,gelen giden huzursuzluk,ellerini ısırması ve ağız çevresinde hafif döküntü şeklinde izlenebilir. Sıkıntı çeken bebeğin diş etine hafif basınç uygulanırsa bebekte bir rahatlama görülür. Bu nedenle anne babaların ellerini yıkadıktan sonra bir parmağını o bölgeye hafifçe bastırması veya bebeğin temiz bir bezi ısırmasına izin vermesi uygundur.Eğer diş çıkarma ağrı ve iştahsızlığa yol açıyorsa, bazen beslerken farklı bir biberon ucu veya ağızlı bardak kullanılması bebeğin daha rahat beslenmesine yardımcı olabilir. Soğuk nesneler diş etindeki kızarıklık ve şişliği azaltabilir. Bunun için su içeren dişlikler vardır ve buzdolabında soğutularak kullanılırlar. Bununla birlikte diş etlerine uzun süreli aşırı soğuk uygulama önerilmez..Ayrıca diş kaşıyıcı lastik bir diş halkası ya da soğuk bir muz, havuç gibi bebeğin çiğneyerek dişetlerini kaşıyabileceği besinler vermek bebeği rahatlatabilir. Diğer önlemlerle beraber bebeğin çok sıkıntısı varsa, parasetamol vermek için doktoruna danışmak gerekir.


  Dt. Ceyda Uysal Diş Hekimliği 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Bebek Ve Diş - Bebeklerin Diş Çıkarması - Ağrılı Diş - Bebeklerde Ağrılı Diş

  Reklam  Bebeklerin diş çıkartma dönemleri her zaman sıkıntılı olmaktadır.Bebeklerin ishal olmaları ateşlenmeleri yada huzursuz ve huysuz olmaları normal bir süreçtir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi