Diş Beyazlatma , Ağartma İşlemi ( Bleaching ) Nedir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Beyazlatma , Ağartma İşlemi ( Bleaching ) Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Diş Beyazlatma , Ağartma İşlemi ( Bleaching ) Nedir?

  Reklam  Diş Beyazlatma , Ağartma İşlemi ( Bleaching ) Nedir?

  Forum Alev
  Diş Beyazlatma , Ağartma İşlemi ( Bleaching )

  Etkileyici bir gülümsemenin anahtarı pırıl pırıl ve bembeyaz dişlerdir.Diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini; kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir çözümdür. Günümüzde diş beyazlatma (diş ağartma, bleaching) gibi dişlerin estetik görümünden kaynaklanan kaygılarla diş hekimine müracaat eden hasta sayısı gittikçe artmaktadır. Estetik diş hekimliğinde kullanılan diş beyazlatma işlemi, estetik diş hekimliğindeki en önemli sorunlardan olan diş renkleşmelerini önlemeye yöneliktir.

  Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay,kahve sigara etkisiyle koyulaşır. Nedeni her ne olursa olsun dişleriniz daha beyaz ve estetik olabilir. Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır. Bleaching (diş beyazlatma) işleminde, dişin mine ve dentin tabakalarına nüfuz edilerek bu bölgelerde oluşan renklenmeler kaldırılıp, dişin rengi istenilen tona kadar beyazlatılabilmektedir. İki tip beyazlatma işlemi vardır:
  1- Office Bleaching (Klinikte Diş Beyazlatma)
  2- Home Bleaching (Evde Diş Beyazlatma)

  Office Bleaching:
  Bu beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır.
  Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.Kullanılan beyazlatma jelleri genelikle karbonitperoksit ihtiva eder. Günümüzde kabul edilmiş iki sistem mevcuttur.
  Brite Smile
  Zoom Sistemleri diye adlandırılan bu sistemlerden Brite Smile sisteminde LED plazma ışığı teknolojisi kullanılmaktadır. Zoom yönteminde de farklı dalga boyunda bir ışın yayan cihaz kullanılmaktadır.Her ikisinde de düşük yoğunlukta jel uygulandığı için işlem sonrasında hassasiyet minimum olmaktadır. Kullanılan cihazlar beyazlatma jelinin özelliklerini aktive ederek hızlı bir sonuç alınmasını sağlamaktadır.

  Home Bleaching:
  Sizden alınan ölçülerle hazırlanan plakları günde bir kaç saat takarak bayazlatma işlemini evinizde yaparsınız. Doktorunuzun önerdiği miktardaki ağartma jelini plağın dişlerinizin ön yüzüne denk gelecek kısmına koyar, plağı ağzınıza yerleştirirsiniz. Ortalama 3 ila 6 günlük kullanım sonucu istediğiniz renge kavuşabilirsiniz. Evde yapılan ağartma yöntemiyle özellikle kanal tedavisi görmüş canız dişlerdeki koyu renk giderilemeyebilir. Ya da tetrasiklin lekeleri dediğimiz lekeler için sonuç alınmayabilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerinize zarar gelmesin diye düşük tutulmuştur. Home bleachingde kullanılan ağartma jelinin etken maddesi %10 -16-22 lik oranda carbomid peroksittir (CH4N2O2). Carbomid peroksit beyaz kristaller halindedir. Bu beyaz kristallerle su temasa geçtiğinde ağartıcı madde olan hidrojen peroksit açığa çıkar. Hidrojen peroksit de dişte ağartma işlemini yapan maddedir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Beyazlatma , Ağartma İşlemi ( Bleaching ) Nedir?

  Reklam  Günümüzde lazer sistemleri ile diş beyazlatmak artık çok kolay.Dişlerinin renginden memnun olmayanların bu yönteme baş vurmaları bu uygulamanın da gündemde kalmasını ve buna olan ilginin artmasına yaramaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi