Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası ve Riskleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası ve Riskleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası ve Riskleri

  Reklam  Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası ve Riskleri

  Forum Alev
  Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası ve Riskleri  Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası

  Tedaviden sonra 24 ile 48 saat içinde rahatsızlık, şişme ve hafif kanama olabilir. Dikişler alınana kadar tedavi olan diş ile çiğneme yapılmamalıdır. Şişlik tedaviden yaklaşık 48 saat sonra en yüksek seviyeye ulaşır ve daha sonra yok olur. Şişliği indirmek için yüze haricen buz uygulaması yapılabilir.

  Tedaviden bir hafta ya da on gün sonra dikişler alınır. Diş hekimi dişetlerinin iyileşmesini kontrol eder. Dişetleri iyileştikten sonra dolgu ya da kuronla gerekli restorasyon yapılır.

  Kök Rezeksiyonu Riskleri Nelerdir?

  Ağızda uygulanan diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi kök rezeksiyonu işleminin de enfeksiyon riski vardır. Kök rezeksiyonu işleminden sonra diş köklerinden biri alındığı için daha az güçlü olacağından dişin kırılma riski eskisine göre daha yüksek olacaktır. Dişte meydana gelebilecek diğer komplikasyonlar dişin çekilmesini gerekli kılabilir. Tedaviden sonraki günlerde ağrı seviyesinde artış, şişme veya kanama olursa; geçici kuron ya da dolgu düşerse diş hekiminize danışmanız gerekir.

  Kanal Tedavisi Görmüş Dişlerin Yeniden Yapılandırılması

  Kanal tedavisi görmüş diş ön dişlerden biri ise ya da küçük miktarda madde kaybı varsa diş kompozit dolgu ile yeniden yapılandırılabilir. Ancak arka dişlerde genellikle kurona ihtiyaç duyulur.

  Bazı dişlerin kuron yapılmadan önce desteklenebilmesi için bir altyapıya ihtiyaçları vardır. Bu altyapıya “core” adı verilir. Bu altyapının yerinde tutulabilmesi için “post” kullanılır. Bunun için dişin kanal tedavisi görmüş olması gerekmektedir. Kök kanallarındaki dolgu materyalinin bir kısmı uzaklaştırılarak fiber post için yer hazırlanır.

  Fiber postlar önceden hazırlanmış materyallerdir. Dişin içindeki postun çevresine “core” materyali ile altyapı oluşturulur. Fiber post ve “core” materyalleri ön bölge dişlerinde estetik kaygı olmaksızın kullanılabilirler.

  Kuron laboratuarda hazırlanır ve porselen, metal ya da ikisinin kombinasyonu şeklindedir. Hazırlanmış olan kuron bu altyapı üzerine yapıştırılır.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kök Rezeksiyonu Tedavi Sonrası ve Riskleri

  Reklam  İnsanların çoğu diş doktoruna gitmekten korkmakta çekinmektedir.Bunda çocukluk deneyimleri ağır basmaktadır.Fakat bu durumların hiç biri diş tedavisini engellememelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi