Asırlardır Sönmeyen Alevler.. “Olympos-ÇIRALI..”

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Asırlardır Sönmeyen Alevler.. “Olympos-ÇIRALI..” ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Asırlardır Sönmeyen Alevler.. “Olympos-ÇIRALI..”

  Reklam  Asırlardır Sönmeyen Alevler.. “Olympos-ÇIRALI..”

  Forum Alev
  Antalya'nın batısında Kemer ile Adrasan arasındadır. Antalya-Kumluca yolunda Phaselis'i geçtikten sonra Çıralı ve Olympos'a giden yolları gösteren iki işaret görülür. Her iki yolla da Olympos'a ulaşılır. Çıralı, Olympos antik kentinin yanındaki köyün adıdır. Olympos İ.Ö. II.yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir. İ.S. XV.yüzyıla kadar varlığını korumuştur. Ünlü Bellerophontes efsanesi burada geçmiştir. Antik kent eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasındadır. Vadi ve kentin denize ulaştığı yerde kumsal çok güzel bir plaj oluşturur. Olympos'dan yaya olarak bir saatte ulaşılabilen Çıralı ilginç bir doğa harikasıdır. Yerli halkın "Yanar" dedikleri bu dağda.


  .

  Antik adı ile Chimera
  Yanartaş'a gitmek isteyen turistler Olimpos ya da Çıralı'dan minibüslerle Çıralı Ovası'nın batısını takip eden yoldan Yanar Boğazı denilen yere gelebiliyorlar. Buradan itibaren yayan olarak yaklaşık 1400 m. uzunluğundaki bir patikada %10 eğimli 140 metre tırmanarak Yanartaş'a ulaşabiliyorlar.
  Yanrataş’ın mitolojik hikayesi…
  “ Çıralı'nın Olimpos'la birlikte anılmasının nedenlerinden birisi kumsallarının birbirine yakın olması ise de, kanımızca asıl neden, Yunan Mitolojisine başlıbaşma bir efsane kazandıran Yanartaş'ın Çıralı'ya yakın olması ve Çıralı'nın adını Yanartaş'dan almasıdır. Yanartaş adı verilen, sürekli yanan doğal gaz çıkışları Çıralı'yı kuzeybatıdan çeviren ofiyolitik kayaçlar içerisinde yeralmaktadır. Yunan Mitolojisindeki antik dönemde Khimaira efsanesi burada geçmiştir. Azra Erhat'ın Mitoloji Sözlüğü'nde Khimaira bahsi şöyle anlatılır;
  "İkisi de yer altı yaratıkları olan Typhon'la Ekhidna'nın birleşmesinden Khimaira diye bir canavar doğar. Hesiodos onu şöyle anlatır (Theog. 318 vd.):

  Khimaira'yı da doğurdu Ekhidna,
  söndürülmez ateşi üfleyen Khimaira'yı,
  korkunç ve büyük, hızlı ve güçlü,
  bir yerine, üç kafalı Khimaira'yı:
  Biri azgın bakışlı aslan kafası,
  öteki keçi, öteki yılan, ejderha kafası
  Pegasos hakkından geldi bu Khimaira'nın
  koca yiğit Bellerophontes'le birlikte.

  Homeros, aşağı yukarı Hesiodos gibi tanımladığı Khimaira'yı Bellerophontes efsanesine bağlar. Homeros'la Hesiodos'ta sözü geçmeyen bir anlatıma göre, Bellerophontes Khimaira'ya saldırmak için Pegasos atına binmekle kalmamış, kargısının ucuna (ya da kullandığı oklara) kurşun koymuş, canavarın ağzından fışkıran ateşle eriyen kurşunlar etini dağlayıp yakmış, korkunç ejderha da böylece can vermiş.
  Khimaira'nın bulunduğu yer Lykia'da Olympos (bugün Çıralı) kentinin arkasındaki Yanartaş diye gösterilir. Burada İlk çağda olduğu gbi bugün de dağdan doğal gazlar fışkırır ve bunlar kendiliğinden ya da bir kibritle tutuşturulup hiç durmadan yanar. Öyle ki dağda yer yer yanan ateş denizden bile gözüküp gemicilere kılavuz olurmuş. İlkçağ yazarları da Khimaira ateşini bilir, ne var ki yeri üstünde tam bir uygunluk yoktur anlattıklarında, Plinius'a göre, "mons Chimaera" Phaselis'e yakındır,Skylax'ın açıklaması gerçeğe daha uygundur "Dionysias adası, Siderus limanı ve burnu; bunun üstünde, dağda Hephaistos mabedi ve topraktan kendiliğinden fışkıran büyük alev bulunmaktadır ki, hiçbir zaman sönmemektedir. Her iki yazar da doğal ateşin fışkırdığı yerde Hephaistos'a bir tapınak bulunduğunu söylemektedirler. Gerçekten de bugün orada yapı kalıntıları ve Hıristiyanlık çağına kadar uzanan bir tapınak yeri olduğunu gösteren yazıtlar bulunmaktadır."Görüldüğü gibi Yanartaş Khimaira efsanesinin yanı sıra Belferophontes efsanesine de konu olmuştur.

  Çıralı’yı gördükten sonra yavaş yavaş tepeden aşağıya iniyorsunuz.. Gündüz saatinde bu alevleri görmek güzel ama yine de gece geç saatlerde karanlık ta bu anı yaşamanın çok daha güzel olacağını hatırlatmak istiyoruz.Bu gizemli alevlerin keyfini en iyi karanlıkta çıkarabilirsiniz. Fakat alevlerin olduğu düzlüğe kadar yapmanız gereken gece yürüyüşündeki bu maceralı yolculukta yanınızda bir el feneri bulundurmanızda fayda var.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Asırlardır Sönmeyen Alevler.. “Olympos-ÇIRALI..”

  Reklam  antalya görsel güzelliği ile birtarafa yer yer tarihi dokusu ilede canlılığını korumakta ve turist kafilesini bu noktadada etkilemektedir olympos ta bu dokulardan biridir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi