Askeriye, Burdur

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Askeriye, Burdur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Askeriye, Burdur

  Reklam  Askeriye, Burdur

  Forum Alev
  Tarihi
  Köyün adı "eski yer" anlamına gelen Eskiyere'den gelmektedir. Köye ilk olarak yerleşenlerin daha sonra yerleştikleri başka bir yerden köye geri dönmeleri üzerine Eskiyere ismi verilmiştir. Zamanla bu isim Askeriye olarak değişmiştir.teke sarayı diye adlandırılan çok eski tarihe dayalı yerleşim birimi vardır görmeyen çok şeyi kaçırır ayrıca sabır dede olarak adlandırılan bir türbeleri vardır. askere giden her genç bu mezardan yanına bir poşet toprak götürür ve tekrar getirir. buna bağlı olarak köyde hiç şehit görülmemiştir. baraj yolundan dere boyu çıkıldığında yarım satlik yoldan sonra ulaşılabilir burada hangi çağda insan yaşadığı bulunabilmiş değil gezen birdaha gezer piknik alanı çoktur yazın çok soğuk olur. Tekesarayı Antik Bölgesi; Tarih literatürüne yakın zamanda giren antik bölgenin tarihi neolitik döneme dayandığı tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Tekesarayı köyün 3km güneyinde köy sınırları içinde gölet yolu üzerindedir.


  Kültür

  tarhana çorbası sinide patates böreği saç kavurma soğanlı güveç irmik aşı yufkası katmeri

  Coğrafya

  Burdur şehir merkezine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri20072000168519971486

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - MUSTAFA AYAR
  1999 - MUSTAFA AYAR
  1994 - MEHMET AKYOL
  1989 -
  1984 -
  1980 - MEHMET ALI BAS
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Askeriye, Burdur

  Reklam  Burdur ve Isparta illeri çok eski zamanlardan beri askeri kışlaların olduğu yerlerdir.Buraların özellikle acemi ocakları olması şehirlere ekonomik olarak gelir elde etmelerine ve canlandırmalarına vesile olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi