Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya)

  Reklam  Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya)

  Forum Alev

  Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya)
  Şehir surlarının zirve kısmında, İç Kalenin hemen dışında kalan caminin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bununla beraber, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından kentin yeniden düzenlenmesi sırasında 1231 yılında yaptırıldığı sanılmaktadır. Ancak sonraki yıllarda cami yıkılmış ve XVI. yüzyılda Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından tekrar yaptırılmıştır. Tek minareli cami, Alaeddin, Kale ya da Süleymaniye Camisi adları ile de anılmaktadır.

  Cami üzeri sekizgen kasnak üzerine, kiremitli kubbelidir. Kubbenin askılık görevi üstlenen kısmına akustiği sağlamak için 15 küçük küp yerleştirilmiştir. İbadet sırasında bu özellik ortaya çıkmaktadır.Cami kare planlı ve moloz taştan yapılmıştır. Ayrıca önünde dört ayak üzerine kiremitli, üç kubbeli bir son cemaat yeri, kuzeybatı köşesinde minare ve kuzeydoğuda da bir su sarnıcı yer almaktadır.Kapı ve pencere kapakları Osmanlı döneminin ahşap oyma işçiliğinin güzel bir örneğidir.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya)

  Reklam  Ülkemizde Selçuklu dönemi eserleri fazladır.Buraların Osmanlılar ile beraber tarihi eserleri sayısızdır.Bu cami de yine Selçuklu döneminde yapılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi