Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)

  Reklam  Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)

  Forum Alev


  Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)
  Isparta Eğirdir ilçesinde Eğirdir Gölü’nün doğusunda, Yeşilköy mevkiînde bulunan Gelendost Hanı’nın girişindeki kitabeden 1233 yılında Mubarezettin Ertokuş tarafından Selçuklu kervansaray planına uygun olarak inşa edilmiştir.

  Diğer Selçuklu hanları kadar özenli olmayan bu hanın duvarları kaba bir işçilik göstermektedir. Avlu ve bir de kapalı mekandan oluşan Han, 21.00x54.00 m. ölçüsünde dikdörtgen planlıdır. Hanın dış duvarları kale duvarları gibi olup, kapalı mekanların üzeri tonozlarla örtülüdür.

  Yıkık portalden içeriye girildiğinde simetrik olarak avluya açılan tonozlu oda, daha ileride iki tarafında dörder revak ile avlu uzanmaktadır. Revak tonozları avluya paraleldir. Üstü kapalı olan bölüm daha dar olarak yapılmıştır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)

  Reklam  Anadolu Selçuklu devleti zamanında yapılan bu han insanların konaklamalarını ve ihtiyaçlarını giderdikleri bir yer olarak inşa edilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi