Firdevs Bey Bedesteni

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Firdevs Bey Bedesteni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Firdevs Bey Bedesteni

  Reklam  Firdevs Bey Bedesteni

  Forum Alev


  Firdevs Bey Bedesteni
  Isparta Firdevs Bey Bedesteni’ni Isparta Valisi Firdevs Bey, yaptırmış olduğu kendi ismini taşıyan camisine gelir sağlamak amacıyla 1561 yılında yaptırmıştır. Bedestenin kitabesi bulunmamaktadır.

  Bedesten kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, düzgün kesme köfeki taşından yapılmıştır. İçerisine basık kemerli küçük kapılarla girilmektedir. Bunlardan güney kapısı diğerine göre biraz daha geniştir. Beşik tonozla örtülü olan bedestenin üzeri sonraki dönemlerde, 1967 yılında iki yana meyilli ahşap bir çatı ile örtülmüştür. Geç devirlerde depo olarak kullanılan bedesten günümüzde çarşı olarak kullanılmaktadır.

  Firdevs Bey Camisi’ne gelir sağlamak amacı ile bedesten ile cami arasına 16 adet dükkan yapılmıştır. Köfeki taşından iki katlı olarak yapılan bu dükkanların üzeri tonozla örtülüdür. İçeriden ikinci kata dar birer merdivenle çıkılmaktadır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Firdevs Bey Bedesteni

  Reklam  Günümüzde alış veriş yapılan yerlerin olduğu bu eser aslında yanında yapılan caminin giderlerini karşılamak için dükkanlar yapılmış ve günümüzde de yine aynı amaca hizmet etmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi