Himmet Baba Türbesi (Elbistan)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Himmet Baba Türbesi (Elbistan) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Himmet Baba Türbesi (Elbistan)

  Reklam  Himmet Baba Türbesi (Elbistan)

  Forum Alev


  Himmet Baba Türbesi (Elbistan)
  Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde bulunan Himmet Baba Camisi’nin yanında Himmet Baba’nın türbesi bulunmaktadır. Caminin yapım tarihi bilinmediği gibi türbe ile aynı tarihte yapıldığı sanılmaktadır. Cami ve türbe, mimari üslubundan ötürü XIV.yüzyıla tarihlendirilmektedir.

  Türbe kesme ve moloz taştan kare planlı olarak yapılmıştır. Üzeri içten kubbe, dıştan da konik bir çatı ile örtülmüştür.

  Himmet Baba ile ilgili yörede bir de söylence bulunmaktadır. Bu söylenceye göre; Selçuklular döneminde Elbistan’ın askeri valisi olan Himmet Baba, adaletli yönetiminden ötürü halk tarafından sevilen ve sayılan bir kişi idi. Elbistan’a yapılan bir akın sırasında şehri korurken bir kılıç darbesi ile başı kopmuş, ancak Himmet Baba başını eline alarak savaşın sonuna kadar mücadelesini sürdürmüştür. Bunu gören bir kadın “Şu yiğide bakın” deyince de olduğu yere düşmüş ve bir daha da kalkmamıştır. Bundan sonra halk Himmet Baba’yı düştüğü yere gömmüştür. Daha sonra da burada cami ve bir de türbesi yapılmıştır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Himmet Baba Türbesi (Elbistan)

  Reklam  Kahramanmaraş Elbistan sınırları içinde olan bu türbe Himmet babanın yiğit bir kimse olması ve savaşmasını anlatmaktadır.Halk arasında bu zat için değişik rivayetler bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi