Çarşı Atik Camisi (Elbistan)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Çarşı Atik Camisi (Elbistan) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çarşı Atik Camisi (Elbistan)

  Reklam  Çarşı Atik Camisi (Elbistan)

  Forum Alev


  Çarşı Atik Camisi (Elbistan)
  Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde, çarşı içerisinde bulunan Çarşı Atik Camisi Alaüddevle zamanında, XVI.yüzyılın başlarında yapılmıştır. Caminin mimarı bilinmemektedir.
  Cami kesme taş ve yer yer tuğladan dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. İbadet mekanı sütunlarla üç sahna ayrılmış, bunlar üst örtü olan tavanı desteklemektedir. Mihrap yuvarlak bir niş şeklinde olup, orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Üst örtü ahşap kırma çatı ile kapatılmıştır.
  Camiye bitişik olan minare orijinalliğini korumuştur. Dikdörtgen bir kaide üzerine Türk üçgenlerinin yardımı ile taştan yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli gövdeye geçilmektedir. Kahramanmaraş camilerinde olduğu gibi bu caminin de şerefesi balkon şeklindedir. Minare ve cami Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 1997-2005 yılları arasında yapılan onarımla yenilenmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çarşı Atik Camisi (Elbistan)

  Reklam  Kahramanmaraş ilçesi olan Elbistan'da bulunan cami 2.Bayezit zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir.Osmanlı mimari özellikleri taşıyan cami Elbistan simge eserleri arasında yer almaktadır.Merkezi yerde bulunan cami ibadete açık ve faaldir.+ Yorum Gönder
elbistan çarşı camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi