Ağcabey Camisi (Bahçe)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Ağcabey Camisi (Bahçe) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ağcabey Camisi (Bahçe)

  Reklam  Ağcabey Camisi (Bahçe)

  Forum Alev


  Ağcabey Camisi (Bahçe)
  Osmaniye Bahçe ilçesinde, Belediye Meydanı’nda bulunan bu cami, Türkmen Ağalarından Ağcabey tarafından 1809 yılında yaptırılmıştır.

  Kesme ve moloz taştan yapılan caminin içerisindeki ağaç işleri Beylikler dönemine tarihlendirilmektedir. Aynı zamanda minaresinin de Beylikler döneminden kaldığı ileri sürülmektedir. Caminin bulunduğu yerde daha önceki tarihlerde Beylikler döneminde yapılmış bir cami olduğu sanılmaktadır. Ancak bu cami ile ilgili herhangi bir bilgiye kaynaklarda rastlanmamıştır.

  Cami kareye yakın dikdörtgen planlıdır. İç kısmında bezeme unsuru görülmemektedir. Caminin yanında bulunan minaresi taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli olup, üzeri yivlerle hareketlendirilmiştir. Şerefe altı ise kabartma bezemelerle süslenmiştir. Camiyi yaptıran Ağcabey ve ailesine ait mezarlar şehir dışındaki mezarlıkta bulunmaktadır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ağcabey Camisi (Bahçe)

  Reklam  Osmaniye ili Bahçe ilçesinde olan bu cami Osmanlı dönemi eserlerinden olup mimari güzellik yerine ihtiyaca binaen yapılmıştır.Bahçe ilçesinin suların içme güzelliği ön plandadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi