Burdur ili halı ve kilimcilik

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Burdur ili halı ve kilimcilik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Burdur ili halı ve kilimcilik

  Reklam  Burdur ili halı ve kilimcilik

  Forum Alev
  Burdur halı ve kilimcilik


  İlimizde yakın zamanlara kadalen önemli geçim kaynağı halı dokumacılığıydı. Bilhassa tarım arazisi az olan ve şehirde oturanların rağbet ettiği bir geçim kaynağıydı. Belli günlerde halı pazarı kurulurdu. Halılar bu pazarlarda üretici ile tüketicinin karşılıklı buluşması şeklinde, canlılığını yitirmeden yakın zamanlara kadar devam etmiştir. Makine halıcılığının getirdiği ucuz işçilik ve pratiklik el halıcılığına darbe vurmuştur.
  Bölgenin turizm faaliyetlerinin içinde olması halıcılığın geliştirilmesine müsait ama, bilhassa Antalya ve civarında dokunan "Döşeme altı" tipi halılar daha çok rağbet görmektedir. Bunun neticesinde Burdur'un Antalya'ya yakın olan bölgelerinde (Kocaaliler) turistlere yönelik kök boyaların kullanıldığı küçük ebatta halılar dokunmaktadır.

  Burdur'un bilhassa köylerinde kök boyalarla boyanmış olarak dokunan kilimler halılara nazaran daha şanslı durumdalar. Geçim kaynağının yanı sıra günlük kullanım aracı olmasından dolayı ihtiyaca binaen hemen hemen her evde kullanılan bu kilimler yün veya kıldan dokunmaktadır.

  Geleneksel Türk motiflerini taşıyan kilimlerin yanı sıra Heybe, Tuz Torbası, Kur'an Çantası, Seccade, Sofa Altı ve Divan Yastığı da yapılmaktadır. Burdur'da dokunan kilimlerin içinde en ünlüsü Yeşilova Kilimleridir.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Burdur ili halı ve kilimcilik

  Reklam  Isparta ve Burdur civarlarında el dokuması halılar çok yapılmakta ve bölgenin geçim kaynakları arasındadır.Ayrıca sanayi olarak burada bir çok halı ve kilim fabrikaları da bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi