Adana Yumurtalık / Ayaş Örenyeri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Adana Yumurtalık / Ayaş Örenyeri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Adana Yumurtalık / Ayaş Örenyeri

  Reklam  Adana Yumurtalık / Ayaş Örenyeri

  Forum Alev
  YUMURTALIK/AYAŞ (AEGAE) ÖRENYERİ

  Yumurtalık Adana'nın en güzel iki sahil ilçesinden biridir. İlk kurulduğu tarih tam olarak bilinmeyen Ayas/Aegae Antik Kenti, Helenistik dönemde Bergama'daki gibi dünyanın üç Asklepion Tapınağından biri ile ünlü idi. Roma İmparatorluk döneminde gelişmesini devam ettiren Ayaş ortaçağda doğunun Akdeniz'e açılan en önemli liman kenti olmuştur. Özellikle Cenevizli ve Venedikli tüccarlar Ayaş Limanında koloniler kurmuşlardır.
  Ünlü seyyah Marko Polo Çin seyahati için 1268 yılında bu limandan karaya çıkmış, seyahatini tamamladıktan sonra bu limandan gemiye binip Venedik'e geri dönmüştür.
  1337 yılında Türk Memlûk Devletinin hakimiyetine giren Yumurtalık Ramazanoğlu Beyliğinin önemli bir ilçesi ve iskelesi olmuştur. Yumurtalık'taki Aegeae Antik kentine ait eserler Kaymakamlık binasının önünde toplanarak bir müze oluşturmuştur.
  Ayrıca Ayaş ve Atlas kaleleri (11. yy) ile Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1536 yılında yaptırılan üç katlı gözetleme kulesi, Osmanlı Hamamı ve Roma Hamamı, sur duvarları ile Yumurtalık bilinmeyen bir hazinedir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Adana Yumurtalık / Ayaş Örenyeri

  Reklam  Adana ilçelerinden biri olan Yumurtalık ilçesi deniz kenarında yer almaktadır.Turizmin çok olduğu bir yerdir.Osmanlı ve diğer medeniyetlere ait bir çok eserin bulunduğu tarihi bir ilçedir.Liman ve denizi hep önem arz etmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi