Adana'daki Hanlar ve Çarşılar

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Adana'daki Hanlar ve Çarşılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Adana'daki Hanlar ve Çarşılar

  Reklam  Adana'daki Hanlar ve Çarşılar

  Forum Alev
  Gön Hanı: 1530’da Ramazanoğlu Piri Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Üç yüz altmış dükkanlı ve bedestenlidir. Hanın tamamı yıkılmıştır. Geriye sadece giriş kapısı kalmıştır. Eski kapı 1960’ta restore edilmiştir.

  Tuz Hanı: Ulu Cami mahallesindedir. Kitabesinden 1497’de Ramazanoğlu Halil Bey’in yaptırdığı anlaşılmaktadır. Han düzgün taşlarla örülmüştür. Çeşitli zamanlarda tamir gören hanın bir bölümü yıkıktır. Batı köşesinde küçük bir mescid vardır.

  Havraniye (Misis) Kervansarayı: Ceyhan ilçesine bağlı Havraniye köyündedir. Selçuklulardan kalma eski bir kervansarayın yerine Sultan Dördüncü Mehmed’in emri ile sadrazam Köprülü Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde sadece giriş kapısı kalmıştır.

  Kurt Kulağı Kervansarayı: Ceyhan ilçesinin Kurtkulağı köyü yakınında eski Halep kervanyolu üzerindedir. 1659’da Hüseyin Paşa tarafından Mimar Mehmed Ağaya yaptırılmıştır. Günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir.

  Soluhan Kervansarayı: Kozan ile Feke ilçeleri arasında eski Kozan-Kayseri kervanyolu üzerindedir. Selçuklu-Osmanlı mimari tarzı özelliklerini taşıyan bir handır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Adana'daki Hanlar ve Çarşılar

  Reklam  Adana ve geçiş güzergahlarında kervansarayların olması buradan geçen insanların konaklamasını sağlamaktadır.Aynı zamanda buralarda hamamlar ve hanlar da bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi