Adana Yüreğir İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Adana Yüreğir İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Adana Yüreğir İlçesi

  Reklam  Adana Yüreğir İlçesi

  Forum Alev
  Adana Yüreğir İlçesi

  Adana merkez ilçesinden 5 Haziran 1986 tarihinde ayrılarak ayrı bir ilçe olmuştur. İsmini 1250-1352 yılları arasında Türk Oğuz boyundan Üçoklara ait Yüreğir aşiretinin buraya yerleşmesinden dolayı almıştır.

  Coğrafi konum olarak Torosların eteğine kurulan Çukurova Üniversitesi’nin güneyinde başlayan Yüreğir İlçesi yerleşim alanı, doğuda Misis havzası, batıda Seyhan Nehri ve güneyde Karataş Ovası ile çevrelenmiş bölgede oluşan yerleşim alanıdır. Tarihsel olarak geçiş alanları üzerinde bulunması sebebiyle Yüreğir ilçesi önemli bir kavşak noktası olarak düşünülmüştür.

  Denizden yüksekliği 23 metre olan ilçenin yüzölçümü 1538 km2'dir. 79 köyü bulunmaktadır. İlçesinin kuzeyinde İmamoğlu, kuzeybatısında Karaisalı, batısında Seyhan, doğusunda Ceyhan, güneyinde Yumurtalık ve Karataş ilçeleri bulunmaktadır.

  İlk ve ortaçağda önemli bir yerleşim merkezi olan Yüreğir ve yöresinde eski eser olarak köprü ve höyük, yer mozaikleri ve su kemerleri, hamam ve kervansaray bulunmaktadır. Bu eserler Hitit, Roma, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine aittir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Adana Yüreğir İlçesi

  Reklam  Yüreğir ilçesi Adana ile birleşik vaziyette bir ilçedir.Çok gelişmiş bir konumdadır.Üniversite hastaneleri bu bölgede bulunmaktadır.Tarihi çok eski zamanlara dayanıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi