Adana incirlik kasabası

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Adana incirlik kasabası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Adana incirlik kasabası

  Reklam  Adana incirlik kasabası

  Forum Alev
  Adana incirlik kasabası

  adana-incirlik-kasabasi.jpg

  İncirlik kasabası 1971 yılında belediye statüsüne kavuşturulmuş olup, adını daha çok 1952 yılında İncirlik sınırlarında kurulmuş olan NATO'ya bağlı şu anki adıyla 10. Tanker Üs Komutanlığı sayesinde duyurmuş olmasına rağmen gerekli özen gösterilmemiştir
  Adana'nın doğusunda yer alan İncirliğin şehir merkezine mesafesi 10 km'dir. E-5 karayolunun ve demiryolunun kasabanın içinden geçmesi, şehir merkezine olan yakınlığı, çevresinde çok sayıda işyerinin olması ve tabiî ki hava üssünün bulunması kasabayı cazip hale getirmiş ve neticede bugün 25.000'e yaklaşan nüfusuyla bir çok ilçeden büyük olmasına rağmen köy görünümünden kurtulamamıştır.
  Kasabamız sınırlarında büyük, orta ve küçük ölçekli 500 civarında işletme bulunmaktadır.

  Nüfus ve Yerleşim Durumu:
  1996 yılında yapılan genel nüfus sayımında 8.500 civarında bulunan kasaba nüfusu, 2000 yılında yapılan nüfus sayım sonuçlarına göre ise 16.142 olarak açıklanmıştır. Kasabamızın şu anki nüfusunun 25.000 civarında olduğu düşünülmektedir.
  180.000 M² alana sahip kasabamızda 4 adet mahalle kurulmuş olup, bunlar; Yeni Mahalle, Hürriyet Mahallesi, Kemalpaşa mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesidir.
  Kasabamızda 5.000 civarında mesken bulunmaktadır.
  Kasabamızda ayrıca iki adet çocuk parkı bulunmaktadır.

  Eğitim :

  Kasabamızda Milli Eğitime bağlı 1 süper lise, 1 normal lise, 2 ilköğretim okulu ve 1 adet yatılı özel okul bulunmaktadır. Bu okullarda görev yapan öğretmen sayısı ve öğrenim gören öğrenci sayısı aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

  İncirlik İlköğretim Okulu Bayram Karadağ İlköğretim Okulu
  Kuruluş tarihi: 1945 Kuruluş tarihi: 1999
  Öğrenci sayısı: 1.600 Öğrenci sayısı: 410
  Öğretmen sayısı:70 Öğretmen sayısı: 18


  İncirlik Lisesi Özgören Lisesi
  Kuruluş tarihi: 1994 Kuruluş tarihi: 1993
  Öğrenci sayısı: 1.200 Öğrenci sayısı: 312
  Öğretmen sayısı: 60 Öğretmen sayısı: 36


  Sağlık:
  Sağlık Ocağımızda 3 doktor, 3 hemşire ve 7 sağlık memuru yılda 30.000 hastaya hizmet vermeye çalışmaktadır.


  Kültürel ve Sportif Faaliyetler:
  İncirlik Spor Kulübü 1941 yılında Türkiye'de kurulan ilk amatör spor kulübü olarak, 1945 yılında tescillenerek o yıldan bu yana çalışmalarına devam etmektedir. İncirlik Spor Kulübü bünyesinde 5 kategoride futbol takımı bulunmaktadır. Ayrıca kulübümüz bünyesinde bulunan halk oyunları ekibi kültürel faaliyetlerimize katkıda bulunmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Adana incirlik kasabası

  Reklam  Nato hava üssünün olduğu Adana'ya bağlı beldede bir çok Nato askeri görev yapmaktadır.Burada bir çok asker ilesi yaşadığı için bölgede alış veriş ve ticaret önem kazanmıştır.Bu bölgede aynı zamanda tarımsal faaliyetler yapılmaktadır.Özellikle pamuk ekimi yapılan bölge aynı zamanda el sanatları ve yemekleri ile de önemlidir.+ Yorum Gönder
incirlik,  incirlik kasabası,  adana incirlik 10. tanker üs komutanlığı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi