Kemer Paris Batığı

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Kemer Paris Batığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Kemer Paris Batığı

  Reklam  Kemer Paris Batığı

  Forum Alev
  Kemer Paris Batığı  Kemer Yat Limanı'ndan bir buçuk kilometre kadar açıkta kum bir zemin üzerinde, 25 metre derinlikte yatmakta olan Fransız yük gemisi, Paris Batığı olarak bilinir.
  İkinci Dünya Savaşı sırasında batan gemi hakkında bugüne kadar detaylı bir araştırma yapılmadığı için batış nedeni bilinmemekte sadece rivayetlere dayanmaktadır.
  "Balta kafa" diye tabir edilen geminin 1896 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 3 güverte ve iki ambara sahiptir. Geminin baş altı ve ortada bulunan ambarının üstü ahşaptan yapıldığından geçen süre içinde epey zarar görmüştür.
  Güvertedeki silah donanımının az olması nakliye gemisi olma ihtimalini bir hayli kuvvetlendirmektedir. Ambarlardaki birbirine kaynamış cephaneler, orta bölümdeki çini kaplı kısım ve kazana yakın bulunan el arabası ile kömür parçacıkları enteresan noktaları oluşturmaktadır. Son yıllarda dalıcıların bir hayli ilgisini çeken bu batığın bir çok ziyaretçisi bulunmaktadır.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kemer Paris Batığı

  Reklam  Antalya Kemer ilçesi açıklarında batan ve adı Paris olan bu gemi aslında bir yük gemisidir.Fakat bunun önemi buraya gelen turistlerin dalarak bir heyecan yaşamları olarak görülmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi