Akdeniz Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Akdeniz Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Akdeniz Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Reklam  Akdeniz Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Forum Alev
  AKDENİZ BÖLGESİ’NİN NÜFUSU VE YERLEŞME (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  1997 nüfus sayımına göre, bölgede 8,1 milyon insan bulunmaktadır. Nüfus sayısı bakımından beşinci sırada yer alır. Nüfus yoğunluğu km2 ye 66 kişidir.Akdeniz Bölgesi'nde nüfusun %70'i Adana Bölümü'nde toplanmıştır.

  Bu durumun başlıca nedenleri;

  • Zengin tarım alanı olan Çukurova'nın varlığı,

  • Çukurova'da tarım ürünleri işleyen sanayi kuruluşlarının fazlalığı,

  • Adana Bölümü'nün yollarla Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu'ya bağlanmasıdır. Adana Bölümü'nde Adana, Mersin, İskenderun, Antakya, Kahraman Maraş, Tarsus, Kilis, Kozan, Kadirli, Osmaniye gibi büyük il ve ilçelerde sanayi, tarım ve ticaretin aktif olması nüfusun artmasına neden olmuştur. Antalya Bölümü'nde ise nüfus, bölge nüfusunun %30 unu oluşturur.

  Çünkü;

  • Antalya Ovası Çukurova kadar verimli değildir.

  • Kalkerli kayaların varlığıyla karstlaşma, tarım hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

  • Antalya Bölümü'nde ulaşım fazla gelişmemiştir. Burdur ve Isparta yöresi demir yoluyla Ege Bölgesi'ne bağlanmış ve İzmir'in ard bölgesi durumuna gelmiştir.

  • Antalya Bölümü'ne bağlı kıyı ovalarının, son yıllarda turizm faaliyetlerine bağlı olarak nüfusu artmaktadır.

  Buna karşılık toplu yerleşme daha fazladır. Ancak suyun bol olduğu yörelerde dağınık yerleşmeye rastlanır. Bölgenin kıyı ovalarında turistik tesislerin yaygınlığından dolayı dağınık yerleşme hakimdir. Bölgede köy ve kasaba evlerinin yapı malzemesini daha çok kalker taşları oluşturur. Akdeniz Bölgesi nüfus yoğunluğu açısından Türkiye ortalamasının altında bir durum gösterir. Bunun en önemli nedeni bölgenin %90'ını işgal eden Toroslar'dır. Toroslar, Teke ve Taşeli Yöresi Türkiye'nin en seyrek nüfuslu yerlerindendir. Adana Bölümü'nde özel konumunun etkisiyle nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üstündedir. Adana Bölümü'ndeki Çukurova pamuk tarımı nedeniyle, Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden mevsimlik göç alır. Çukurova'da nüfus yaz mevsiminde artmaktadır. Bu artışta tarım işçilerine olan gereksinimin artması rol oynar.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Akdeniz Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Reklam  Akdeniz bölgesi her alanda verimli topraklara sahiptir.Bu nedenle halkın şehir ve köy dağılımı eşit seviyededir.Turizm faaliyetleri daha çok şehirlerde olmaktadır.Turizm bölgede önemli istihdam yaratmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi