Poecilia reticulata (Lepistes)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Poecilia reticulata (Lepistes) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Small_Devil
  Özel Üye
  Reklam

  Poecilia reticulata (Lepistes)

  Reklam  Poecilia reticulata (Lepistes)

  Forum Alev
  Poecilia reticulata (Lepistes)  Latince Adı: Poecilia reticulata

  Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika

  En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 4cm, dişler 6cm.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Sıcaklık: 25°-28°C

  En Az Akvaryum Hacmi: 40 lt

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha iri olur. Erkeklerin arka yüzgeci çok daha geniş ve gösterişlidir. Erkeklerde bulunan gonopod dişilerde yoktur.

  Üreme: Canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi kolaydır.

  Genel Yorum: Lepistesler gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır. Pek çok hobicinin ilk başladığı balık olmuştur. Akvaryumda doğal seleksiyonla çok değişik renk ve biçimlerde lepistesler üretilmiştir. Erkekleri dişilerin yarısı kadar olup dişilerden daha gösterişlidirler. Gebelik süresi yaklaşık 28 gün olup bu süre sıcaklık ve genetik faktörler yüzünden 21-40 gün arası değişebilmektedir. Aynı dişilerin erkekler tarafından devamlı kovalanmaması için dişi sayısını erkek sayısının 2 katından fazla tutmakta fayda var. Balıklar 3 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.

  Zorluk Seviyesi: Vahşi ve vahşiye yakın türler 1, yapay seleksiyon sonucu üretilen çok renkli ve değişik desenli türler 3.


  Bilgilerin Açıklaması

  Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Poecilia reticulata (Lepistes)

  Reklam  İlginç bir görüntüsü var balığın...
  Teşekkürler 3. 3
  tango
  Üye
  çok severim bu balıkları ama ben şimdi japon ve köpekbalığı besliyorum onlarlada lepistes olmuyor birlikte malesef :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi