Epalzeorhynchos frenatus (Frenatus)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Epalzeorhynchos frenatus (Frenatus) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Small_Devil
  Özel Üye
  Reklam

  Epalzeorhynchos frenatus (Frenatus)

  Reklam  Epalzeorhynchos frenatus (Frenatus)

  Forum Alev
  Epalzeorhynchos frenatus (Frenatus)
  Latince Adı: Epalzeorhynchos frenatus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya

  Beslenme Biçimi: Etçil - Otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha ince olur ve anal yüzgeçleri siyah bir kenarla biterken dişilerde tam tersidir.

  Yüzme Seviyesi: Dip ve orta

  Üreme: Yumurta dökerek

  Sıcaklık: 22-26 C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 150 lt

  Genel Yorum: Frenatuslarda Labiolar gibi Cyprinidae familyasının üyeleridir. Labiolarlar yakın akraba olarak bilinirler. Tropik balık akvaryumlarında Labiolara göre daha ılımlı bir şekilde yaşarlar fakat büyüdükçe yine labiolar gibi saldırganlık oranları artar bu yüzden karma akvaryumlarda beslenmeleri tavsiye edilmez. Akvaryum camında ve dekorunda oluşan yosunları ve algleri tüketirler. Aynı zamanda doğla ortamlarında da minik su canlılarını tükettikleri bilinir. Üremeleri de Labiolarla aynı seyri gösterir, genellikle kış mevsiminde suyun sıcaklığının düşüp akıntının arttığı dönemlerdir. Bu dönemde fıskiye şeklinde su çıkışları bulunan veya şelale filtre kullanımı üremeyi olumlu etkiler. Yumurtalarını ağaç köklerinin içindeki kovuklara bırakmayı tercih ederler. Aynı akvaryumda bölge koruma kavgaları yaşanabilir, balıkların rahat edeceği dekorasyon çoğaltılmazsa sorunlar artabilir. Saklanmak için Mango kökleri veya kayalardan oluşturulan mağara veya kovuklara ihtiyaç duyarlar.


  Bilgilerin Açıklaması
  Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Epalzeorhynchos frenatus (Frenatus)

  Reklam  Yumurtlayarak üreyen bu balıkların genellikle orta derecede serin suları sevmeleri onların hayatta kalma şanslarını da arttırmaktadır.Bu balıklar için byük akvaryumlara gereksinim yoktur.Orta dereceli ve küçük akvaryumlarda yaşayabilmektedirler.+ Yorum Gönder
frenatus üretimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi