Tilapiini Balık Cinsi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Tilapiini Balık Cinsi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tilapiini Balık Cinsi

  Reklam  Tilapiini Balık Cinsi

  Forum Alev

  Tilapiini, Cichlidae familyasının en fazla tür içeren cinslerini kapsayan bir oymakdır.
  Cins ismi ve terim olarak ilk defa, 1840'ta İskoç zoolog Andrew Smith tarafından kullanılmıştır. Bir çok ülkede besin olarak tüketimde kullanıldıklarından ülkelere göre değişik isimleri vardır.
  Tilapiini 3 ayrı cinse verilen ortak addır. Bu cinsler;


  • Tilapia,
  • Serronochromus ve
  • Oreochromis’ tir.  Özellikleri [değiştir]

  Sıcak iklim balıklarıdırlar. Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu'da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemiz sularında doğal olarak bulunmamakla beraber yetiştirilmektedirler. Daha çok yumuşak sucul bitkiler ve tortu (detritus) ile beslenen hepçillerdir. Tuzlu sulara dayanıklı olup acı sularda da yaşarlar. İstilacı balıklardır, bırakıldıkları sulara kolayca uyum sağlarlar.

  Üremeleri

  Tilapia cinsinde yumurtalar zeminde açılan yuvalara bırakılır. Döllenmeden sonra ebeveynler yumurtaların yanında dolaşıp onları tehlikeden korurlar. Sarotherodon genellikle dişi balık tarafından ağza alınır. Kuluçka dönemi burda olur. Daha sonra larvalar ortama bırakılır ve ebeveynler tarafından korunur. Tehlike zamanlarında yavrular dişi bireyin ağzına girerler.[1]

  Akvaryum balığı olarak Tilapiini

  Kavgacı ve hırçındırlar. İyi bir akvaryum balığı değildirler çünkü akvaryumdaki bitkileri ve kendilerinden küçük balıkları tüketebilirler. Tilapia buttikoferi, Tilapia rendalli, Tilapia joka gibi türler tercih edilir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tilapiini Balık Cinsi

  Reklam  Akvaryumda yaşayacak kadar sakin ve uysal balık türü değillerdir. Kendilerinden küçük olan balıkları yiyebilir. Yavruları konusunda koruyucu birer kalkan gibidirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi