Malawi Çiklitleri (Cichlidae) - Ahli (Sciaenochromis ahli)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Malawi Çiklitleri (Cichlidae) - Ahli (Sciaenochromis ahli) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Reklam

  Malawi Çiklitleri (Cichlidae) - Ahli (Sciaenochromis ahli)

  Reklam  Malawi Çiklitleri (Cichlidae) - Ahli (Sciaenochromis ahli)

  Forum Alev
  Malawi Çiklitleri (Cichlidae) - Ahli (Sciaenochromis ahli)


  Cinsiyet ayrımı: Yaklaşık 1 yılda cinsel oldunluğa ulaşan erkekler metalik mavinin tonlarını taşırlar. Erkeklerde kafa bölgesinden yayılanrenklenme 6. ayda başlar, 12. aya kadar sürer. Beslenme: En uygunu dondurulmuş canlı yemlerdir. Dondurulmuş yem bulunamıyorsa, kıyılmış karides, midye ve balık etleri de verilebilir.


  Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
  Taşlarla saklanma yerleri oluşturulmuş geniş akvaryumlarda diğer benzer boy ve beslenme alışkanlığındaki Malawi çiklitleriyle beraber bakılabilirler. Bitkilere zaman zaman zarar verebilirler. Erkekler, diğer mavi Afrika çiklitlerine karşı çok saldırgandır. Hangi türden olursa olsun, akvaryumda sadece bir tane mavi renkli Malawi erkeği bulunmalıdır. 1 Ahli erkeğine en az 3 Ahli dişisi düşmelidir. Erkek balık tarafından sürekli kovalanan dişiler için akvaryumda taşlarla saklanma yerleri oluşturmak gerekir. Ahli, küçük balıklarla bir araya konmamalıdır.
  Üreme:
  Yumurtlamadan sonra erkek dişiyi çok hırpalayabilir; yumurtlama akvaryumunda dişi için mutlaka bolca saklanma yeri olmalıdır. Bir seferde ortalama 50-60 yumurta bırakılır. Genellikle ancak yaklaşık 1/4'ü dişi çıkan yavrular, eşitsiz büyüme eğilimindedirler. Kardeşler arası yamyamlığı engellemek için yavruları düzenli aralıklarla boylarına göre ayırmak gerekir; aksi halde yavrular arasında hiç dişi kalmayabilir. Boyları erkeklere göre küçük olan dişiler, ilk önce yem olurlar. Bu türü satın alırken, dişi çıkma şansını artırmak için küçük yavrulardan birkaç tane seçmek gerekir.

  Latince Adı: Sciaenochromis ahli
  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün yarı kayalık yarı kumluk kesimleri.
  Beslenme Biçimi: Etçil
  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Agresif.
  Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.
  Sıcaklık: 25 - 26 °C
  En Fazla Büyüdüğü Boy: 17-18cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt
  Su Sertliği: Sert
  pH: 7.7- 8.5

  Bilgilerin Açıklaması
  Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Malawi Çiklitleri (Cichlidae) - Ahli (Sciaenochromis ahli)

  Reklam  Çiklit yada ciklet balıkları akvaryumlarda çok fazla tercih edilmektedir.İri yapıları nedeni ile orta ve büyük boy akvaryumlar için uygundur.Kendine özel yemleri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi