Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim

  Reklam  Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim

  Forum Alev
  Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim

  Basit bir periskop iki yansıtıcı ayna veya prizmadan oluşan optik bir alettir. Üstteki ilk ayna cisimden gelen ışıkları doksan derece kırarak aşağıya doğru yansıtır. Alttaki ikinci ayna ise bu yansıyan ışıkları tekrar doksan derece kırarak göze iletir. (Boru çapı küçüldükçe görüş açısı küçülür.) Ayrıca mercekler ilave edilerek periskoba teleskobik özellik de verilir.

  Periskopun ince ve uzun olması istenir ancak periskop boyunu uzatmak için de ara mercekler kullanılır. Boy uzayıp çap daraldıkça ışık kaybı artar.  Basit yapıdaki periskoplar ilk olarak I. Dünya Savaşı'nda siperler arası çatışmalarda kullanıldı. Bir süre sonra periskoplara bağlanan tüfeklerle askerler kafalarını siperden çıkarmadan ateş edebilir hale geldiler. Daha sonra tanklara ve denizaltılara da teleskobik periskoplar konuldu. Bugün gelişmiş periskoplarla yalnız cisimlerin konumları değil mesafe ve açıları da hesaplanmaktadır.

  Aşağıda bir karton ve iki düz ayna kullanarak kendi basit yapılı periskobunuzu nasıl yapabileceğiniz anlatılmakta. Resmin üzerine tıklayarak büyük boyutta kaydedebilirsiniz.
 2. 2
  hasan_019
  Yeni Üye

  Cevap: Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim

  Reklam  cok saolun müthiş olmş yayında yapımda emeği gecen herkese saol 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel resimlerle destekleyerek muhteşem bir konu hazırlamışsınız+ Yorum Gönder
periskop nasıl yapılır resimli anlatım,  periskop nasıl yapılır,  z şeklinde periskop yapımı,  periskop yapımı,  periskop yapımı resimli anlatım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi