Sürtünmenin Önemi Ve Yeri - Süetünmenin Önemi -Sürtünme Kat Sayıları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Sürtünmenin Önemi Ve Yeri - Süetünmenin Önemi -Sürtünme Kat Sayıları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Sürtünmenin Önemi Ve Yeri - Süetünmenin Önemi -Sürtünme Kat Sayıları Nelerdir

  Reklam  Sürtünmenin Önemi Ve Yeri - Süetünmenin Önemi -Sürtünme Kat Sayıları Nelerdir

  Forum Alev
  Sürtünmenin Önemi Ve Yeri - Süetünmenin Önemi -Sürtünme Kat Sayıları Nelerdir


  Sürtünen yüzeyler ne kadar düz görülürse görülsün pürüzlüdürler. Bir mikroskopla bakılan cilalı cismin yüzünde bile girinti ve çıkıntılar vardır. Birbirine dayalı iki cisim halinde bir cismin çıkıntıları öteki cismin girintilerine girmiştir. Cismi kaydırmak için giren çıkıntıları çıkarmak gerekir. Bu da çıkıntıların eğilmesi hatta kırılması ile olabilir. Hareketin zıt yönünde oluşan sürtünme kuvvetlerinin nedeni budur.
  Bir cisim öteki cisim üzerinde yuvarlanırsa sürtünme kuvvtleri kayarken oluşan sürtünme kuvvetlerinden daha küçük olur. Bu yuvarlanma sırasında iç içe giren kesimlerin ayrılmasının daha kolay olmasından ileri gelir. Dayanma yüzeyinde oluşan çukurlaşma yuvarlanma sürtünmesini artırır. Yuvarlanma sürtünme kuvveti içinde yukarıdaki deney sonuçları geçerlidir. Ne var ki burada yuvarlanma sürtünme katsayısı çok küçüktür. Kayma sürtünme kuvvetlerinden kurtarıp yerine küçük olan yuvarlanma sürtünme kuvvetlerini koyan teker taşıt araçlarının en önemli parçasıdır. Tekerin keşfi uygarlıkta bir aşama olmuştur.

  ÖNEMİ:
  Sürtünmenin büyük önemi vardır. Sürtünme olmasa yürüyemeyiz taşıt araçları da hareket edemez ve duramazlar. Motor arka tekerleri döndürür. Pürüzlü lastik ve kuru yolda oluşan sürtünme kuvvetleri tekerin kaymasını önler ve dönmesini sağlar. Dönme de otomobili hareket ettirir. Teker ile yer arasında sürtünme kuvveti tekeri döndüren kuvvetten küçük ise tekrar kayar(patinaj). Böylece statik sürtünme kuvveti konulmuş olur ki bu sonucu küçültür. Bir kayakçı kayarak indiği tepeye kayaklarıyla adım adım çıkabilir. Bu nasıl açıklanır? Keza araçları durdurmak için fren düzeneğine ihtiyaç vardır. Burada fren balataları denen sürtünmesi çok levhalar kullanılır.
  Bazı hallerde enerjiyi başa götüren hızı azaltan ve bizi daha büyük kuvvetler kullanmaya zorlayan sürtünme kuvvetlerini azaltmak gerekir. Bu amaçla sürtünen yüzeyler arasına yağ konulur. Böylece yüzeyler birbiri üzerinde kayan sıvı tabakaları üzerinde hareket eder. Sıvı(akışkan) tabakaları arasındaki sürtünme (viskosluk)kuru sürtünme denen önceki sürtünmeye göre çok küçüktür.

  SÜRTÜNME KATSAYILARI

  Statik Kinetik
  Çelik üstünde çelik 015 - 025 01 - 03
  Tahta üstünde tahta 04 – 07 02 – 03
  Beton üstünde lastik 1 07 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sürtünmenin Önemi Ve Yeri - Süetünmenin Önemi -Sürtünme Kat Sayıları Nelerdir

  Reklam  iki fiziksel etken vardır hayatımızda günlük yaşamımızı etileyen birisi yer çekimi diğeri sürtünme zaten birde hava olmazsa oldu sana uzay boşluğu sürtünme sayesinde araç gereçlerle iş görebiliyoruz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi