Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

  Reklam  Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

  Forum Alev
  Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

  Betonarme Nedir
  Betonarme, beton'un çelik kullanılmak suretiyle güçlendirilerek imal edilen yapı malzemesinin ismidir. Dilimize Fransızcadan gelmiş bir mühendislik terimdir. Kelimenin Fransızca orjinali 'béton armé' kelimesi güçlendirilmiş beton anlamındadır. Yapıda kullanılan betonarme elemanlar (kolon, kiriş, döşeme vb.) birtakım gerilmelere maruz kalırlar. Bunlar genel olarak basınç, çekme, kesme ve burulma etkileridir. Davranış itibariyle gevrek olan beton, sünek çelik ile güçlendirilerek kompozit bir yapı malzemesi olan betonarme elde edilir. Bu güçlendirme ile açıklıkların daha küçük kesitlerle geçilmesi olanaklı olmuştur. Elemana yerleştirilen çeliğe sonradan veya önceden gerilme verilerek öngerilmeli/ardçekmeli beton elde edilir.

  Betonarme yapı elemanında bulunan beton ve çelik birlikte bu gerilmelere karşı koyarlar. Bu esnada, beton daha çok basınç gerilmelerini karşılar, çelik ise daha çok çekme gerilmelerini karşılar.

  Türkiye'de beton yapılarla ilgili hesaplamalar (deprem hesapları hariç) TS500 standardına dayanarak yapılmaktadır. Deprem yüklerine dayalı hesaplamar ise TDY'ne göre yapılmaktadır.
 2. 2
  ELVAN
  Bayan Üye

  Cevap: Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

  Reklam  Fransızca bir kelime olup Fransa'dan gelme bir uygulamadır. Beton ve çeliğin birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bu ikisinin farklı özelliklerinden aynı anda yararlanılmış olunmaktadır.+ Yorum Gönder
betonarme baks nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi