Plastik Nedir - Plastik Nasıl Üretilir - Plastik Hakkında

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Plastik Nedir - Plastik Nasıl Üretilir - Plastik Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Plastik Nedir - Plastik Nasıl Üretilir - Plastik Hakkında

  Reklam  Plastik Nedir - Plastik Nasıl Üretilir - Plastik Hakkında

  Forum Alev
  Plastik Nedir - Plastik Nasıl Üretilir - Plastik Hakkında


  Plastikler petrol ve doğal gaz gibi doğal kaynaklardan elde edilen hidrokarbonlar kullanılarak üretilir • Teknik olarak ifade etmek gerekirse plastikler monomerlerin kimyasal bağlarla polimere dönüşmesi ile meydana gelir. Polimer molekülünün yapısı ve büyüklüğü o plastiğin özelliklerini belirler • İki temel tipte plastik vardır- termoplastik ve termoset.

  Termoplastikler ısıtılınca yumuşarlar, soğutulduklarında tekrar sertleşirler. Termosetler ise bir defa kalıplandıktan sonra asla yumuşamazlar
  • Plastikler toz, granül, “flake” ve çözelti şeklinde olabilir. Katı maddelerin ısı ve basınçla muamelesi sonucu günlük hayatımızda yakından tanıdığımız bir çok ürün üretilir.

  NEDEN PLASTİKLER?

  Çeşitli tipte plastikler, oyuncaktan elektrikli aletlere, tıbbi cihazlardan ambalaja ve uzay yolculuklarına kadar modern yaşamın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Plastiklerin hayatımızı yönlendirme şeklimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Çünkü plastikler çeşitli konulara özgün çözümler getirirler. Çünkü plastikler:

  - Dayanıklıdır
  - Hafiftir
  - Emniyetlidir
  - Çok çeşitli şekillere sokulabilirler
  - Fiyat avantajına sahiptirler
  - Yaşam boyu değerlendirildiklerinde kaynak tasarrufu sağlarlar

  PLASTİKLER DÜNYAYI BİRBİRİNE YAKLAŞTIRIR

  Dünya plastik kullanımının yaklaşık yüzde yedisi taşımacılıkta kullanılır. Araç tasarımında plastik kullanımı rahatlık, emniyet ve ekonomi sağlar. Araçlarda ikinci en fazla kullanılan malzeme plastiktir. Otomotiv endüstrisi neden plastikleri tercih eder? Çünkü plastikler:

  - Daha az yakıt kullanımı sağlar
  - Maliyeti düşürür
  - İnsanın çevreye olan etkilerini minimize eder

  EVİMİZDE VE İŞİMİZDE PLASTİKLER

  Yapı ve inşaat sektörü toplam plastik tüketiminin yüzde on dokuzunu meydana getirir. Mimar ve tasarımcılar neden plastik kullanırlar? Çünkü plastikler:

  - Uzun ömürlü çözümler sunar
  - Sert ve dayanıklı olmakla beraber hafiftirler, montaj kolaylığı sağlarlar
  - Estetik olarak kabul edilebilir ve hijyenik olmaları nedeniyle mutfak ve banyo donanımlarında tercih edilirler
  - Geleceğe yönelik tasarımlara ortam sağlarlar 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Plastik Nedir - Plastik Nasıl Üretilir - Plastik Hakkında

  Reklam  yüksek molekül ağırlığına sahip yüzlerce yada binlerce türevi bulunan günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan plastikler petrol türevi olup monmerlerin birleşmesi ile ortaya çıkan polimer yapılardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi