Oksijen Nasıl Elde Edilir, Oksijen Nasıl Oluşur, Oksijenin Özellikleri ve Çeşitleri

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Oksijen Nasıl Elde Edilir, Oksijen Nasıl Oluşur, Oksijenin Özellikleri ve Çeşitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Oksijen Nasıl Elde Edilir, Oksijen Nasıl Oluşur, Oksijenin Özellikleri ve Çeşitleri

  Reklam  Oksijen Nasıl Elde Edilir, Oksijen Nasıl Oluşur, Oksijenin Özellikleri ve Çeşitleri

  Forum Alev
  Oksijen Nasıl Elde Edilir, Oksijen Nasıl Oluşur, Oksijenin Özellikleri, Oksijen Çeşitleri, Oksijenin Tanımı, Oksijen Hakkındaki Bütün Gerekli Bilgiler

  Oksijenin Genel Özellikleri: Oksijen canlıların yaşamı için hayati önem taşır. “Oksijenli” Solunum için gerekli olup organik maddelerin yükseltgenmesinde, kömür, gaz, odun gibi maddelerin yanmasında yoğun şekilde tüketilir. Atmosferde %21 oranında oksijen bulunmaktadır. Oksijenin kaynağını fotosentez sonucunda ortaya çıkan serbest oksijen oluşturur. Atmosferde, hacim olarak %99, ağırlıkça %20,9 oksijen ihtiva eder. Su, ağırlıkça %88,8 oksijen bulundurur. Yer kabuğunun ise %50’sini teşkil eder.Oksijen, serbest halde, havada, suda, çözünmüş olarak ve toprak içinde en çok nitrat, fosfat ve karbonat halinde yer kabuğunun içerisinde bulunmaktadır. Atom numarası 8 atom ağırlığı 16 simgeside O dur
  Oksijen Nasıl Elde Edilir ?
  1. Suyun elektrolizinden yararlanılarak elde edilir. Az miktarda baz veya asit ilave edilmiş saf su elektroliz edilirse, anotta, saf oksijen elde edilir.
  2. Laboratuarda, potasyum kloratın, mangandioksit ile tepkimesinden elde edilir.
  3. Potasyum permanganat ile hidrojen peroksit, asitli ortamda oksijen verir.
  4. Endüstride, havadan elde edilir. Sıvı havanın fraksiyonlu destilasyonunda önce azot buharlaşır, geriye %99,5 saflıkta oksijen kalır.
  5. Yine endüstride, çok saf oksijen, baryum peroksit’in 800 °C ye kadar ısıtılmasında elde edilir.
  Oksijen kimyada O sembolü ile gösterilir. Atom numarası 8 olan oksijenin doğada kütle numaraları toplamı (15.9999, yaklaşık=) 16′dır (%99,76), 17 (%4) ve 18 (%0,20) olan üç izotopu vardır. Oksijenin atom ağırlığı 16 olarak kabul edilir. Kütle numaraları 14, 15 ve 19 olan izotopları radyoaktiftir. Fakat bu radyoaktiflerin ömrü oldukça kısadır. Oksijenin çekirdeğinde 8 proton bulunmaktadır. Kimyasal tepkimelerin hemen hemen hepsinde iki elektron alarak eksi hale geçer. Oksijen normal sıcaklıkta pasiftir; yüksek sıcaklıkta aktiftir.
  Oksijenin sudaki çözünürlüğü 0 °C’de 14,6 mg/L’dir. Oksijenin kritik sıcaklığı –118,8 °C’dır. Oksijen, bu sıcaklığın üzerinde sıvılaşamaz. Yani sadece basınç ile sıvılaştırılmaz. Oksijenin kritik basıncı 49,7 atmosferdir. Bir atmosfer basınçtaki ergime noktası –218,8 °C ve kaynama noktası –183 °C dır. Belirli bir miktardaki oksijen, katı ve sıvı hallerinin her ikisinde de açık mavi ve şeffaftır. Sıvı oksijen, kuvvetli bir magnetiktir. Şayet sıvı oksijenin bir atmosfer basıncındaki bir hacmi, normal şartlar altında (760 mm Hg ve 20 °C) buharlaştırılırsa, buharın hacmi sıvı hacminin 860 misli olur. Katı oksijenin yoğunluğu –252,5 °C de 1,426 g/cm³’tür. Metallerin çok azı, sıvı halde iken oksijen absorblar (emerler). Absorblanan bu oksijen metal katılaşırken tekrar metali terk eder.
  Oksijen Hakkındaki Bilgiler
  Hayatımızın temel yapı taşlarından olan halojen gurubu bir yanıcı gazdır.Oksijen kimyada O sembolü ile gösterilir. Atom numarası 8 olan oksijenin doğada kütle numaraları toplamı 16′dır (%99,76), 17 (%4) ve 18 (%0,20) olan üç izotopu vardır. Oksijenin atom ağırlığı 16 olarak kabul edilir. Kütle numaraları 14, 15 ve 19 olan izotopları radyoaktiftir. Fakat bu radyoaktiflerin ömrü oldukça kısadır. Oksijenin çekirdeğinde 8 proton bulunmaktadır. Kimyasal reaksiyonların hemen hemen hepsinde iki elektron alarak geçer. Oksijen normal sıcaklıkta pasiftir; yüksek sıcaklıkta aktiftir.
  Oksijen ilk defa 1774 Joseph Priestly tarafından cıva oksidinin ısıtılması ile elde edildi. 1781 yılında Lavoisier, oksijenin havada bulunan ve yanmaya etki eden bir madde olduğunu bildirdi. Bu maddeye asid yapısı anlamına gele oksijen ismi verildi. Çünkü Lavoisieri, bütün asitlerin oksijen ihtiva ettiğini sanıyordu.
  Atmosferde, hacim olarak %21, ağırlıkça %23,2 oksijen ihtiva eder. Su, ağırlıkça %88,8 oksijen bulundurur. Yer kabuğunun ise %50’sini teşkil eder.Oksijen, serbest halde, havada, suda, çözünmüş olarak ve toprak içinde en çok nitrat, fosfat ve karbonat halinde yer kabuğunun içerisinde bulunmaktadır.
  Oksijenin sudaki çözünürlüğü 100ml’dır. Oksijenin kritik sıcaklığı –118,8°C’dır. Oksijen, bu sıcaklığın üzerinde sıvılaşamaz. Yani sadece basınç ile sıvılaştırılmaz. Oksijenin kritik basıncı 49,7 atmosferdir. Bir atmosfer basınçtaki erime noktası –218,8°C ve kaynama noktası –183°C dır. Belirli bir miktardaki oksijen, katı ve sıvı hallerinin her ikisinde de açık mavi ve şeffaftır. Sıvı oksijen, kuvvetli bir magnetiktir. Şayet sıvı oksijenin bir atmosfer basıncındaki bir hacmi, normal şartlar altında (760mm Hg ve 20°C) buharlaştırılırsa, buharın hacmi sıvı hacminin 860 misli olur. Katı oksijenin yoğunluğu –252,5°C de 1,426 g/cm³’tür. Metallerin çok azı, sıvı halde iken oksijen absorblar (emerler). Absorblanan bu oksijen metal katılaşırken tekrar metali terk eder.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Oksijen Nasıl Elde Edilir, Oksijen Nasıl Oluşur, Oksijenin Özellikleri, Oksijen Çeşitleri, Oksijenin Tanımı, Oksijen Hakkındaki Bütün Gerekli Bilgiler

  Reklam  bence çok güzel bir site ama konuları uzun uzun yazmışlar yaa :))))) 3. 3
  Ziyaretçi
  Arkadaş konu uzunluğundan şikayetçi ama benim için hala yetersiz yinede hazırlayanlara teşekkürler+ Yorum Gönder
oksijenli su nasıl yapılır,  oksijen nasıl üretilir,  oksijen nasıl oluşur,  oksijen nasıl elde edilir,  oksijen suyu nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi