Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Forum Alev
  Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler
  Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler
  Ulubat Gölü Nasıl Oluştuğu Altta Yazıyor
  Rakım : 9.00 m.
  Ortalama gölün alanı : 5.700 hektar
  İdari olarak Bursa ilinin Karacabey ve Mustafa Kemalpaşa ilçeleriarasında yeralmaktadır. Bursa kent merkezine 34 km, Balıkesir iline ise 90 km mesafede olan göl, Bursa Karacabey karayolunun hemen güneyindedir.
  Uluabat Gölü, Marmara Denizi’nin güneyinde, doğu-batı doğrultusunda uzanan tektonik kökenli Yenişehir-Bursa-Gönen çöküntü alanında oluşmuştur. Aynı çöküntü alanındaki Kuş Gölü’nden alçak bir eşikle ayrılmaktadır.
  Gölün oluşumu hakkında değişik yorumlar yapılmıştır. A.PHİLİPPSON ve E.LAHN Neojende Bursa-Gönen depresyonu çöküntü alanında büyük bir tatlısu gölünün oluştuğunu; Neojen sonu veya Kuvaternerde meydana gelen hareketler sonucu, bu göl alanında 4 adet küçük küvetin oluştuğunu diğer iki küvetin (Bursa ve Gönen) alüvyonlarla dolduğunu ve geriye Uluabat ve Kuş Göllerinin kaldığını bildirmektedirler. Emre ve Kazancı ile arkadaşları ise (1997) Pliyosende tektonizmaya bağlı olarak meydana gelen Bursa-Gönen çöküntü alanının başlangıçtan Kuvaternerin sonlarına kadar karasal halde iken, daha sonra yöredeki menderesli akarsuların taşıdıkları alüvyonlarla yataklarını tıkamaları sonucunda Uluabat ve Kuş Göllerinin oluştuğunu; her iki gölün de tipik birer alüvyon-set gölü olduklarını kabul etmişlerdir.Her iki görüş de değerlendirildiğinde göllerin tektonik çöküntü alanında oluştuğu ve biçimlenmelerinde yöredeki akarsuların etkisinin büyük olduğuda görülmektedir.Deniz seviyesinden 8-9 m. Yükseklikte bulunan gölün, kuzeyinde fazla yüksek olmayan ve yumuşak bir eğimle alçalan Neojende oluşmuş tepeler, güneyinde ise Paleozolojik zamana ait dik yamaçlı dağlık alanlarda bulunmaktadır. Kabaca üçgen biçimli olan gölün doğu-batı yönünde uzunluğu 23-24 km., genişliği ise 12 km. kadardır. Göl alanının yıllara ve mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Göl alanı için bugüne kadar verilmiş en yüksek değer 24.000 hektar, en düşük değer 13.500 hektardır. Gölün güney-batı kıyıları 1993 yılında yapılan seddelerle çevrilmiş ve gölün bu kesimi tarıma açılarak geçmişte olduğu gibi geniş alanlara yayılması engellenmiştir. erinlik 1-2 metre arasında değişmektedir. En derin yeri Halilbey Adasındaki 10 metreyi bulan çukurluktur.
  Gölün kuzey kıyıları diğer kesimlere göre nispeten giritili çıkıntılıdır. Kuzeyde kalker yapılı iki yarımada (Eskikaraağaç ve Gölyazı ) bulunmaktadır. Yine göl içerisindeki yapılarında kalkerlerin egemen olduğu 7 adet ada bulunmaktadır. Bu adaların en büyüğü Halilbey adasıdır. Göl suyu kolloidal kil ihtiva ettiği için devamlı bulanıktır. Göldeki fitoplanktonlarınbaskın durumuna göre göl suyuna bazenyeşilimsi-sarı, bazen de grimsi-sarı renkler hakim olmaktadır. Göl suyunun bulanık olmasından dolayı ışık geçirgenliği ise çok azdır. İlkbaharda göle giren süspanse maddelerin artışına bağlı olarak ışık geçirgenliği 22 cm’ye kadar düşebilmektedir. Gölü besleyen en önemli su kaynağı Mustafa Kemalpaşa Çayı’dır. Göl dibindeki ve çevresindeki karst kaynakları ile yağışlı dönemlerde göle ulaşan küçük dereler gölün beslenmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, gölün güneybatısındaki tarım alanlarının drenaj suları da göle verilmektedir. Göle giren su miktarı mevsimlere ve yıllara göre büyük değişiklik göstermektedir. Gölün fazla suları gölün batısındaki Uluabat Deresiyle Susurluk Çayı’na ve bu çay vasıtasıyla da Marmara Denizi’ne boşalmaktadır. Ancak, göl su seviyesi Uluabat Deresinin altına düştüğünde dere göle doğru akışa geçerek gölü beslemektedir. Ayrıca, göden pompalarla su çekilmekte ve göl çevresindeki 6350 hektar tarım araziside sulanmaktadır.
  Bölgede yapımı devam eden Çınarcık Barajı`nın tünel inşaatı sırasında oluşan çimento ile karışık atık sular göl çevresindeki yüzlerce arazinin zarar görmesine neden oldu.
  Tarım alanlarında biriken çimentolu suların etkisi yıllarca sürecek. Betonla kaplanan tarlalarda ürün kaybı yaşanacak.
  Barajı yapan şirket köylülerin zararını ödeyeceğini açıkladı. Peki Ulubat Gölü’nün zararını kim karşılayacak?
  Zira gölün de bir kısmı çimentolu atıkla doldu.
  Aslında göl sulak alanların korunmasına yönelik uluslararası bir anlaşma olan Ramsar Sözleşmesi’yle koruma altına alınmıştı.
  Çevreciler sözleşmenin sadece kağıtta kaldığını düşünüyor.
  Yetkililerden bir an önce Ulubat Gölü için önlem alınmasını istiyor.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ulubat Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Bursa ili kırsal kesimlerinde bulunan Ulubat gölü bir çöküntü gölüdür.Yani jeolojik yönden çöken bir karanın oluşturduğu yere suların dolması ile oluşmaktadır.Göller her yerde piknik ve mesire yerleri olarak değerlendirilmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Yukarıda geniş aşağıda küçük özet süpersiniz+ Yorum Gönder
uluabat gölü oluşumu,  ulubat gölünün özellikleri,  uluabat gölü nasıl oluşmuştur,  ulubat gölü oluşumu,  uluabat gölü nasıl oluştu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi