Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ?, Dalgalar Nasıl Meydana Gelir, Dalga Hakkındaki Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ?, Dalgalar Nasıl Meydana Gelir, Dalga Hakkındaki Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ?, Dalgalar Nasıl Meydana Gelir, Dalga Hakkındaki Bilgiler

  Reklam  Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ?, Dalgalar Nasıl Meydana Gelir, Dalga Hakkındaki Bilgiler

  Forum Alev
  Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ?, Dalgalar Nasıl Meydana Gelir, Dalga Hakkındaki Bilgiler

  Dalga, deniz dalgaları çeşitli etkenler sonucu meydana gelir. Öncelikle rüzgar dalgaların oluşmasında başlıca bir faktördür. Rüzgarlar deniz yüzeyinde enerji ile bir itki meydana getirirler ve bunun sonucunda dalgalar oluşur. Ayrıca depremler sonucunda tsunami denen büyük dalgalar meydana gelebilir.
  Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ? Hakkında Detaylı Bilgi: Deniz kıyısında oturduğunuzda, karşıdan gelen rüzgarın açısı, dalgaların yönleri, deniz kıyısının şekli ne olursa olsun, dalgaların hep kıyıya paralel gelip çarptıklarını görürsünüz.
  Denizdeki dalgaları rüzgar oluşturur. Deniz yüzeyine çarpan rüzgar suyun hareketlenmesini sağlar. Ancak dalgaların sahile arka arkaya paralel bir şekilde gelip çarpmalarının sebebi rüzgar değildir.
  Açık denizde dalgalar, bizim sahilden seyrettiklerimiz gibi düzgün değillerdir. Rüzgar bir yönden ve düzgün şekilde esmez. Hava şartlarıyla birlikte karışık yönlerden su yüzeyine çarpan hava düzensiz dalgalar oluşturur.
  Bu düzensiz dalgalar sahile değişik açılarla yaklaşırlar. Sahile yaklaşan dalga, sanki bunu hissetmiş gibi, kırılıp köpürmeden önce aniden yönünü değiştirir ve sahile düzgün paralel çizgiler halinde vurur.
  Denizdeki dalgalar bize sadece su üstünde oluşuyorlarmış gibi görünürler. Halbuki dalga hareket ederken, su altında bir miktar su kütlesi de dalga ile beraber hareket eder. Sualtı belgesellerinde de görüldüğü gibi su altında yüzeye yakın balıklar dalganın hareket etkisinde kalırlar, suyun altında dalgayla beraber salınıp dururlar. Suyun üstündeki ve altındaki su kütleleri hep beraber, bir mani olmadığı sürece, rüzgar ittikçe hareket ederler.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Denizlerde Dalgalar Nasıl Oluşur ?, Dalgalar Nasıl Meydana Gelir, Dalga Hakkındaki Bilgiler

  Reklam  Ayın çekim kuvveti ile dalgalar oluşmaktadır.Bunun yanında bazı doğal olaylar da dalgaların oluşumunda etkili olmaktadır.Rüzgarlar fırtınalar dalgaların oluşumunda çok etkilidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Dalgalarin olusumunda ruzgarlarin etkisi vardir. su habbeciklerinin baliklar gibi hareket etmesi soz konusu degildir.habbecikler uzerine gelen yuku birbirine aktararak dalga hareketini olustururlar.+ Yorum Gönder
dalga nasıl oluşur,  denizde dalga nasıl oluşur,  dalgalar nasıl oluşur,  denizde dalga neden olur,  deniz dalgası nasıl oluşur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi