Pasifik Okyanusu İle İlgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Pasifik Okyanusu İle İlgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Pasifik Okyanusu İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Pasifik Okyanusu İle İlgili Bilgiler

  Forum Alev
  Pasifik Okyanusu İle İlgili Gerekli Bütün Ansiklopedik Bilgiler.

  Pasifik Okyanusu Hakkında Detaylı Bilgiler
  Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. Pasifik ismini İspanya krallığı adına Dünya’yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir. Magellan, günler süren zorlu ve fırtınalı şartlar altında adını verdiği Macellan Boğazı’ndan geçip bu okyanusa açıldığında, fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede “sakin” anlamına gelen “Pasifico” kelimesinden yola çıkarak bu ismi vermiştir. 179.7 milyon km² yüzölçümüne sahiptir. Neredeyse Atlas Okyanusu Hint Okyanusu’nun toplamı kadar yüzölçümü vardır. En derin yeri 11.034 m ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünya’daki en derin noktadır. En kalabalık ada Tahiti’dir. Ayrıca Dünya’daki depremlerin %90′ı ve büyük depremlerin ise %80′i pasifik bölgesinde meydana gelmektedir.
  708.000.000 km³ su hacmi vardır ve kapladığı alan Dünya’daki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür. Okyanusun 3.000-3.500 m’den derin her yerinde sıcaklık 2 °C derecenin altındadır.
  Japonya, Endonezya ve Yeni Gine gibi volkanik adalarla çevrilmiştir. Bu adalara “ateş kemeri” adı verilir.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Pasifik Okyanusu İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Pasifik okyanusu, dünyanın en büyük okyanusu olup bir çok adanın ortasında bulunmaktadır. Okyanusun çevresi depremlerin en çok yaşandığı yerlerden biridir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi