Antil Denizi - Batı Hint Adaları - Karayip Kıyıları

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Antil Denizi - Batı Hint Adaları - Karayip Kıyıları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Antil Denizi - Batı Hint Adaları - Karayip Kıyıları

  Reklam  Antil Denizi - Batı Hint Adaları - Karayip Kıyıları

  Forum Alev
  Antil Denizi - Batı Hint Adaları - Karayip Kıyıları

  Karayip Denizi, Meksika Körfezi'nin güneydoğusunda Atlas Okyanusu'nun uzantısı olan bir denizdir. 2.754.000 km²lik yüzölçümüyle Karayip Denizi dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden biridir. Denizin en derin noktası Küba ile Jamaika arasında olup derinlik 7.686 metredir. Karayip kıyıları birçok koy ve körfeze sahiptir. Honduras, Venezuela ve Darien Körfezi bunlardan en önemlileridir.

  Karayip Denizi ya da Antil Denizi, Batı Hint Adaları, Orta Amerika'nın doğu kıyıları ve Güney Amerika'nın kuzey kıyılarıyla çevrilidir. Yaklaşık 2.640.000 knv'lik bir alanı kaplar. Karayib Denizi'ni çevreleyen adaların çoğu deniz dibinden yükselen dağların doruklarıdır. En derin yeri yaklaşık 7.685 metredir. Sıcak ve tropikal bir iklimi vardır. Ortalama sıcaklık 25°C-28°C arasında değişir. Sıcak okyanus suları, Küçük Antiller zincirini doğudan batıya doğru geçerek Karayib Denizi'ne akar; orada anaforlar oluşturarak Yucatan Boğazı'ndan batıya geçer. Karayib Denizi yazları yağışlıdır. Sonbaharda esen kasırgalar kuzey ve kuzeydoğu kıyılarını sürekli döven büyük dalgalara yol açar.
  Karayib Denizi'ni 1492'de Kristof Kolomb keşfetti. Bölgedeki ticaret yaklaşık 200 yıl İspanyollar'ın denetiminde kaldı. 17. yüzyılda Karayib sularına giren İngiliz ve Fransız korsanlar, İspanyollar'ın kıtadaki ve adalardaki topraklarını işgal ettiler. İngiliz korsanların en acımasızlarından biri olan Henry Morgan, sonradan şövalyelik sanı alarak, Jamaika valiliğine atandı.
  Avrupalı kâşifler uzun süre Karayib Denizi'ni Büyük Okyanus'a bağlayan bir yol bulacakl arını umdular. 1914 te Panama Kanalı nın tamamlanmasından sonra Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus arasındaki başlıca geçiş yolu olarak önem kazanan Karayib Denizi Çine, Japonya'ya ve öteki Uzakdoğu ülkelerine bağlanan dünyanın en işlek denizyollarından biri durumuna geldi.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Antil Denizi - Batı Hint Adaları - Karayip Kıyıları

  Reklam  kuzey amerikanın kıyıları ile çevrilidir karayip denizleride denmektedir tarihte uzun uzun anlatılan kristof kolomp bu adayı keşfeden biri olma özelliğini de taşımaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi