Dünya Gölleri - Balaton Gölü Hakkında Bilgiler - Balaton Gölü

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Dünya Gölleri - Balaton Gölü Hakkında Bilgiler - Balaton Gölü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Dünya Gölleri - Balaton Gölü Hakkında Bilgiler - Balaton Gölü

  Reklam  Dünya Gölleri - Balaton Gölü Hakkında Bilgiler - Balaton Gölü

  Forum Alev
  Dünya Gölleri - Balaton Gölü Hakkında Bilgiler - Balaton Gölü

  * Konum Macaristan
  * Koordinatlar 46°50′K 17°44′D
  * Uzunluk 77 km
  * Genişlik 14 km
  * üzölçümü 592 km²
  * Ortalama derinlik 3,2 m
  * En büyük derinlik 12,2 m
  * Su hacmi 5,181 km²
  * Kıyı uzunluğu 236 km
  * Yüzey rakımı 104.8 m
  * Yerleşimler İlgili başlık

  Balaton Gölü (Macarca: Balaton; Latince: Lacus Pelso; Almanca: Plattensee; Sırpça: Blatno Jezero ya da Блатно Језеро), Slav Dilleri'nde Çamurlu göl anlamına gelir. Orta Avrupa'daki en büyük göldür. MacaristanMacar Denizi olarak da adlandırılır. Zala Nehri, göle su sağlayan en büyük kaynaktır.
  Balaton Gölü, 592 km²lik yüzölçümü ile pek büyük olmayan bir göldür. Kuzeydoğu - Güneybatı doğrultusunda bulunan gölün uçtan-uca uzunluğu 77 kilometredir. Genişliği ise 4 kilometre ile 14 kilometre arasında değişir. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 104 metredir.

  İklim

  Göl, bulunduğu bölgenin yağış oranını arttırdığı gibi iklimini de büyük ölçüde yumuşatır. Gölün aldığı yıllık yağış miktarı, Macaristan'ınkinden çok daha fazladaır. Gölün çevresinde bulutlu günler daha az ve aşırı hava sıcaklığı/soğukluğu farkı daha az görülür. Göl kış aylarında buz tutar. Yaz boyunca ise göl suyunun ortalama sıcaklığı 25 °C olarak ölçülmüştür.

  Turizm

  Göl Macaristan içinde en fazla turist çeken alanlardan biridir. Göl suyu sıcaklığının yüzmeye elverişli olmasının yanında gölde balıkçılık, yelkencilik ve diğer bazı su sporları için de ülkedeki hemen hemen tek alandır. Gölün çevresinde birçok yazlık ev bulunur. Yaz aylarında tuttuğu nüfus kışa oranla çok daha fazladır. Yerli turistlerin yanı sıra, Balaton Gölü'ne çevre ülkelerden de birçok turist gelir. Gölün kuzeyinde bulunan Tihany Yarımadası tarihî öneme sahip bir alandır.
  Kışın da göl -yaza kıyasla az olsa da- birçok turist çeker, buz tutmuş gölün yüzeyinde açılan deliklerden balık tutmak ve buz pateni, kızak kayma kışın yapılan etkinliklerdir.
  Göle, hemen yakınındaki Sármellék Havaalanı sayesinde kolayca her yerden ulaşılabilir. Birçok ülkeden bu havaalanına doğrudan uçuşlar vardır.

  Gölün kıyısındaki yerleşimler
  Göl kıyındaki yerleşim alanları  Kuzey kıyıları

  Doğudan Batıya:
  Balatonfőkajár - Balatonakarattya - Balatonkenese - Balatonfűzfő - Balatonalmádi - Alsóörs - Paloznak - Csopak - Arács - Balatonfüred - Tihany - Aszófő - Örvényes - Balatonudvari - Fövenyes - Balatonakali - Zánka - Balatonszepezd - Szepezdfürdő - Révfülöp - Pálköve - Ábrahámhegy - Balatonrendes - Badacsonytomaj - Badacsony - Badacsonytördemic - SzigligetBalatonederics - Balatongyörök - Vonyarcvashegy - Gyenesdiás - Keszthely

  - Güney kıyıları

  Doğudan Batıya:
  Balatonakarattya - Balatonaliga - Balatonvilágos - Sóstó - Szabadifürdo - Siófok - Széplak - Zamárdi - Szántód - Balatonföldvár - Balatonszárszó - Balatonszemes - Balatonlelle - Balatonboglár - Fonyód - Bélatelep - Balatonfenyves - Balatonmáriafürdő - Balatonkeresztúr - Balatonberény - Fenékpuszta
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Dünya Gölleri - Balaton Gölü Hakkında Bilgiler - Balaton Gölü

  Reklam  Avrupa'nın en büyk gölü olan Balata gölü, Macaristan'ın sınırında olup Macar denizi olarak da bilinen göldür. Görüntüsünden dolayı çamurlu göl anlamına gelen balata gölü denilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi