Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı

  Reklam  Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı

  Forum Alev
  Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı

  Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

  Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

  Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiye'de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

  Kaynak: Vikipedi 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı

  Reklam  Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık.
  teşekkürler dolunay kardeş+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi