İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir

  Reklam  İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir

  Forum Alev
  İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları

  İstatistik ya da sayımlama, belirli bir amaç için veri toplama, tablo ve grafiklerle özetleme, sonuçları yorumlama, sonuçların güven derecelerini açıklama, örneklerden elde edilen sonuçları kitle için genelleme, özellikler arasındaki ilişkiyi araştırma, çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma, deney düzenleme ve gözlem ilkelerini kapsayan bir bilimdir. Fizik ve doğa bilimlerinden sosyal bilimlere kadar geniş bir alanda uygulanabilmektedir. Aynı zamanda iş dünyası ve hükûmetle ilişkili tüm alanlarda karar almak amacıyla kullanılır. İstatistik yukarıdaki anlamıyla tekildir. Sözcüğün çoğul anlamı, "sistemli bir şekilde toplanan sayısal bilgiler"dir. Örnek olarak nüfus istatistikleri, çevre istatistikleri, spor istatistikleri, milli eğitim istatistikleri verilebilir.


  İstatistiksel yöntemler, toplanmış verilerin özetlenmesi veya açıklanması amacıyla kullanılır. Bu tür bir yaklaşım betimsel istatistik adını alır. Buna ek olarak verilerdeki örtüşmelerin (kalıplar veya örüntüler), gözlemlerdeki rassallığı ve belirsizliği göze alacak şekilde, üzerinde çalışılan anakütle veya süreç hakkında sonuç çıkarma amacıyla modellenmesi, çıkarımsal istatistik adını alır. Hem betimsel istatistik hem de tahminsel istatistik, uygulamalı istatistiğin parçaları olarak sayılabilir. Matematiksel istatistik adı verilen disiplin ise konunun teorik matematiksel altyapısını inceleyen disiplindir.


  İstatistiğin diğer bölümlerle olan ilişkilerinden doğan kavramlar şu şekilde gösterilebilir: Ekonomi+İstatistik = Ekonometri , Psikoloji+İstatistik = Psikometri , Tıp+İstatistik = Biyoistatistik , Sosyoloji+İstatistik = Sosyometri, Tarih+İstatistik=Kliometri.


  Kaynak:
  İngilizce Vikipedi'deki Mart 2008 tarihli Statistics maddesi 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir

  Reklam  İstatistik veri toplama üzerine kurulmuş bir sistemdir.İstatistikler her kurum ve amaç için kullanılabilmektedir.Bir futbol maçındaki futbolcuların koşu mesafelerinden,bir şirketteki günlük üretim miktarına kadar geniş bir yelpazeye hizmet etmektedir.+ Yorum Gönder
istatistik nedir istatistiğin kullanım alanları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi