Evliliğe İlk Adımı Atacak Bayanlara Bilgiler

+ Yorum Gönder
Aşk Sevgi ve Aşk-Sevgi-Evlilik Bölümünden Evliliğe İlk Adımı Atacak Bayanlara Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Evliliğe İlk Adımı Atacak Bayanlara Bilgiler

  Reklam  Evliliğe İlk Adımı Atacak Bayanlara Bilgiler

  Forum Alev
  Söz ve nişan hazırlıkları  Hayatınızın en önemli kararının ilk adımını atıyorsunuz. Bir anda kendinizi tatlı ve heyecanlı bir koşuşturmanın içinde bulacaksınız. Bu koşuşturma içinde eğer iyi bir plan yapabilirseniz, bu zorlukları rahatlıkla atlatabilirsiniz.

  Her şey, öncelikle ‘kız istemek’ ile başlar... Genel olarak kız isteme merasimi kız tarafının evinde yapılır. Ailenin erkek tarafından büyüğü veya ailenin değer verdiği kişi, kızı ailesinden ”Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle ister.” Hemen ardından söz kahveleri ikram edilir. Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir. Hatta bekarlara kurdeleden birer parça kesilerek verilir. Kurdele ne kadar kısa ise evlenme o kadar yakın zamanda gerçekleşir diye de bir rivayet vardır.

  Bu tip merasimlerde bir takım tecrübesizliklerden kaynaklanan yanlış anlamalar ve alınganlıklar olabilir. Mümkün mertebe olayları alttan alarak, sakince çözümlenmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki düşüncesizce yapılan davranışlar ömür boyu süren kırgınlıklar ve küskünlükler yaratır.

  Söz gecesi kıyafetinde aşırıya kaçmayın. Gelin adaylarının sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adaylarının ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmesi uyfun düşer... Unutmayın hiç bir anne-baba böyle bir gecede moda dergisinden fırlamış gibi görünen bir gelin ve damat adayı ile karşılaşmak istemez.

  İlk puan her zaman kahveden gelir!

  Kızlar! Bir hafta öncesinden köpüklü kahve provasına başlamanızı öneriyoruz. Cezveye kişi sayısı kadar kahve fincanı su doldurun. İçine yaptığınız kişi adedinden 1-2 çay kaşığı fazladan kahve ekleyin. Eğer az şekerli isteniyorsa kişi başına çeyrek çay kaşığı, orta şekerli isteniyorsa kişi başına yarım çay kaşığı, şekerli isteniyorsa kişi başına bir çay kaşığı şeker koyun. Cezveyi normal ateşe koyarak köpürene kadar aralıklarla karıştırın. Kaynama sırasında asla karıştırmayın. Köpürdükten sonra fincanlara yarısını koyun ve kısık ateşte tekrar köpürtün. Bu arada o gece için taze kahve almayı da unutmayın.

  Kız evine giderken erkek tarafının kesinlikle unutmaması gerekenlerden birisi de söz çiçeğidir. Çiçeksiz kız istenmez. Genel olarak kırmızı gül buketi yaptırılır. Gül adedinin tek sayı olmasına da dikkat edin. Ama tabii ki müstakbel eşinizin hoşuna giden başka bir çiçeği de tercih edebilirsiniz. Size bir ipucu; bayanlar genelde orkide, zambak ve lilyuma bayılırlar. Bu arada her çiçek bambaşka duygular ifade eder. Mesela yanlışlıkla Açelya alayım demeyin. İşte bazı çiçeklerin ne anlattıkları:

  Açelya: Gerçek şu ki her şey bitti! Seni artık sevmiyorum.

  Çan çiçeği: Aşkımıza sadakatle bağlıyım!

  Çingülü: Zarif ve çok güzelsin!

  Gardenya: Beni unutma; gerçek aşkımsın!

  Gül: Sevgi...

  Pembe gül: Arkadaşımsın

  Kırmızı ve beyaz gül: Birliktelik isteği

  Kırmızı gül goncası: Genç ve güzelsin

  Hanımeli: Sana olan bağlılığım sonsuza dek sürecek

  Karanfil: Kişinin kendisine olan öz saygısını ve güzelliği ifade eder

  Koyu kırmızı karanfil: Kalbimi kırdın

  Pembe karanfil: Seni unutmayacağım

  Lale: Aşkı ifade eder

  Kırmızı lale: Aşkımı itiraf etmek istiyorum

  Mor leylak: Sana ilk görüşte aşık oldum

  Mor Menekşe: Düşüncelerimi zaptettin

  Orkide: Aşkım, sen çok güzelsin

  Papatya: Temiz bir kalbin simgesi.


  Çikolatayı da unutmayın!

  Çiçekten sonra söz merasiminin bir diğer unsuru da çikolatadır... Söz çikolatası genel olarak şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Çikolatanın taze olmasına ve şık bir şekilde paketlenmesine özen gösterin. Böyle detaylar önemsenir!

  Çikolata, eve girerken gelinin annesine, çiçek ise müstakbel eşe verilir.

 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Evliliğe İlk Adımı Atacak Bayanlara Bilgiler

  Reklam  Söz töreni


  Eş ruhunuzu buldunuz ve evlilik kararı aldınız peki bundan sonra ne yapılmalı…İlk olarak evlilik kararınızı ailelerinize açmalı ve önce evleneceğiniz kişiyi ailenizle daha sonra da aileleri birbirleriyle tanıştırmalısınız.

  Geleneklerimize göre ilk adım erkek ailesi tarafından atılır ve kız isteme merasimi yine kız evinde gerçekleşir. Erkek tarafından bir aile büyüğü ‘Allahın emri Peygamberin kavliyle’ yine kız tarafından bir aile büyüğünden kızı ister. Hemen ardından gelin adayı genç kız kahveleri ikram eder.
  Erkek tarafı kız istemeye giderken; gümüş, kristal, porselen şık bir tepsi ya da tabak içerisinde taze ve güzel paketlenmiş söz çikolatasını götürür.
  Söz çiçeği, erkek tarafından unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Söz çiçeği olarak genellikle kırmızı gül tercih edilmekle birlikte orkide, zambak ve lilium da tercih edebilirsiniz. Evlendikten sonra da evinizin bir köşesinde dekor olarak kullanmak isterseniz şık bir sandık veya sepet içerisine dizayn edilmiş kuru çiçekleri de seçebilirsiniz. Çikolatayı eve girerken gelinin annesine, çiçeği ise müstakbel eşinize verebilirsiniz.
  Sembolik bir anlam taşıdığı için genellikle ince seçilen söz yüzüklerini bir aile büyüğü takar. Söz yüzükleri takılırken geleneksel bir konuşma yapılarak kurdele kesilir ve evliliğe doğru ilk resmi adım atılmış olur. Bekar olanlara kurdeleden kesilerek bir parça verilir ve kurdele ne kadar kısaysa evlenme zamanının o kadar yakın olduğuna inanılır.
  Söz töreninde kıyafetiniz çok abartılı olmamalı sade ve şık olmalıdır. Gelin adayları sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adayları ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmeli, saç ve sakal tıraşını yaptırmış olmalıdır.

  Söz keseleri .erkek tarafından gelen misafirlere verilir.

 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Nişan Töreni


  Nişan töreni genellikle kız evinde olmakla birlikte tercihe göre bir mekanda da yapılabilir. Nişanda çiftlere yine söz töreninde olduğu gibi bir aile büyüğü tarafından nişan yüzükleri takılır. Nişan töreninde takı takılması da adettendir. Geline takılacak takıların seçimi oldukça çeşitli olmasına karşın damat adaylarına genellikle saat takılır.

  Bazı yörelerde nişanlanacak çiftlerin nişan bohçası hazırlaması adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı birbirlerine bohça gönderir.Kız tarafının bohçasında; gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik yer alırken ekek tarafının bohçasında; pijama, robdöşambr, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm yer alır.

  Nişan Hazırlıkları

  · Nişana kimleri çağıracağınıza karar verin.
  · Aile içi bir tören mi yoksa kalabalık bir tören mi istediğinize karar verin.
  · Nişan evde olacaksa neler ikram edeceğinize, dışarıda olacaksa masa düzeni, menu ve müzik düzenine dikkat edin.
  · Kıyafetinizi, ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı 15 gün önceden hazırlayın.
  · Manikür, pedikür ve cilt bakımınızı 1 gün önceden yaptırın.
  · Nişan günü için kuaförünüzden randevu alın.
 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Nişan Bohçasi Ve Bilmeniz Gerekenler  Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir.

  Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

  Erkek tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:

  gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik...

  Kız tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:

  pijama, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm...

  Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.  Nişan Modelleri

 5. 5
  elifizmir
  Özel Üye
  Kına Gecesi


  Geleneksel kına gecesi düğünden bir gün önce (ama biz düğünden iki gün önce yapmanızı öneriyoruz!) kız evinde yapılır. Genellikle çok yakın akrabalar ve arkadaşlar kına gecesine katılır. Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır. Bayrağın asılması düğünün başladığı anlamına gelir.

  Kına gecesi misafirlere kuruyemiş ve içecek ikram edilir. Kına yakılana kadar oyunlar oynanır, halaylar çekilir. Gelin önce şık bir tuvalet giyer ancak kınanın yakılmasından önce üzerini değiştirerek bindallı da denilen kadifeden yere kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyer. Gelinin başına kırmızı bir örtü örtülür.
  Kına yakılmadan önce gelin ve damadın oturması için salonun ortasına birer sandalye konur. Erkek tarafının getirdiği kına karılır ve mumlarla süslü bir tepsi hazırlanır. Genç kızların ellerine birer mum verilir. Önce elinde kına tepsisiyle genç bir hanım arkasından gelin onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Daha sonra gelin ve damat sandalyeye oturur. Bu sırada içli türküler söylenmeye devam edilir. Amaç gelini ağlatmaktır. Gelinin eline kına yakılırken gelin elini açmıyor denir ve bunun üzerine erkek tarafı gelinin avucuna küçük bir altın koyar kınalar yakılır, ellerine tülbent bağlanıp eldivenler geçirilir. Erkeğe de aynı şekilde kına yakılıp eldiven geçirilir. Daha sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır.
  Unutmayın gelinin evlenmemiş bekar bir arkadaşı kimseye çaktırmadan kırmızı kına örtüsünü gelinin başından çalarsa onun da kısa sürede evleneceğine inanılır.
  Kına yakıldıktan sonra türküler söylenmeye oyunlar oynanmaya devam edilir ve böylece gece sona erer.


 6. 6
  elifizmir
  Özel Üye
  EVLİLİĞE DAİR


  Evlilige baslamak, bitirmekten daha kolaydir. Ve suçlu daima esinizdir...

  Eger size evlilikten söz eden yalnizca anne ve babanizsa durum sizin için son derece mutsuzdur.

  Sakin para için evlenmeyin. Çok daha uygun kosullarda borç bulabilirsiniz.

  Eger evlilik eglenceli bir sey olsaydi, nikahi belediye memuru kiymazdi.

  Evli bir çiftin ayni konuda "evet" dedigi son yer nikah masasidir.

  Evlilik güzel bir iliskiyi bitirmenin en kisa yoludur.

  "Ask ve Evlilik, tipki at ve araba gibi birlikte yürür." En son ne zaman at arabasi gördünüz?

  Askin gözü kör olabilir ama evlilik insanin gözünü açiverir.

  Eslerden ilk uyuyan her zaman en yüksek sesle horlayandir. Suçlu her zaman esinizdir.

  Eger erkekler kur yaptiklari dönemdeki davranislarini evlilikte de sürdürürlerse bosanmalar azalir, iflaslar artar.

  Ne zaman ve nerede evlendiginizi animsarsiniz ama niçin evlendiginizi animsayamazsiniz.

  Erkek, eger karisinda artik bir hata bulmuyorsa, bosanmis demektir.

  Her basarili erkegin arkasinda edepsiz bir kaynana vardir. Her basarili kadinin arkasinda asagilik kompleksiyle kivranan bir erkek vardir.

  Televizyonda 27863 bölümlük Brezilya dizilerini izledikçe "evliliginizin iyi gittigi" inanciniz artar.

  Iyi bir kavga en basarili dogum kontrol yöntemidir. Anlik barislarda bunun tersi olur.

  Eger birisi esinizi elinizden alirsa, ona yapacaginiz en büyük kötülük, birlikte yasamalarina izin vermenizdir.

  Masallarda çiftler asik olurlar, evlenirler ve yasamlarinin sonuna kadar mutlu yasarlar. Bunlara masal denmesinin nedeni de budur zaten.


 7. 7
  elifizmir
  Özel Üye
  Gelin Duvak Modelleri


 8. 8
  elifizmir
  Özel Üye
  Gelin Buketleri
 9. 9
  HAM_DEMİR
  Üye
  gerçekten bayılıyorum gelinliklere bakmaya tesettürlülerde süper bence

 10. 10
  tutsakmelek
  Yeni Üye
  gelinlikler bayıldım yaa çk güzeller paylaşım için teşekkürler

 11. 11
  Nesemcim*
  Üye

  --->: Evliliğe İlk Adımı Atacak Bayanlara Bilgiler

  Reklam  Bakalım Biz ne yapacağız..:)
  Çok Güzel açıklanmış herşey Teşekkür Ederim..:)

+ Yorum Gönder
kaynana bohçası,  kaynana bohçasına neler konur,  Kaynana bohcasına ne konur,  kaynana bohçasında neler olur,  kaynana bohçasına neler konulur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi