Eğitimde Askerlik Tecili Bilgi Bankası

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Eğitimde Askerlik Tecili Bilgi Bankası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Eğitimde Askerlik Tecili Bilgi Bankası

  Reklam  Eğitimde Askerlik Tecili Bilgi Bankası

  Forum Alev
  Eğitimde Askerlik Tecili Bilgi Bankası

  Hem 29 yaşına ulaşmış olanlar, hem de 29 yaş sath-ı mayilindekiler aynı tedirginlik içindeler. Zira, okul ya 29 yaşında bitmezse ne olacak? Verilen onca emek heba mı olacak? Öyle olacaksa 29'a kadar beklemeden bir an önce gidip gelmek daha mı mantıklı? Sorular, sahiplerince oldukça önemli ve hayatın akışını değiştirebilecek cinsten gerçekten.

  Konuyu karmaşık hale getiren birkaç unsur var.

  1- Gerek askerlik çağı, gerekse askerlik tecil işlemlerinde ay hesabı yapılmaz, yıl hesabı yapılır. Yıl'dan kastımız takvim yılıdır. Yoklama işlemleri her ne kadar yılın ortasında yapılsa da, eğitim görenler için sezon yılın ortasında kapanıyor olsa da tecil işlemleri açısından önemli olan takvim yılıdır.

  2- Askerlik tecili sona erdiği tarihte birliğinize teslim olmazsınız. Yani, sizin teciliniz 2008'de sona eriyorsa siz 2008'de değil, 2009'da askere gidersiniz. Şayet siz 2009'da askere gidecekseniz; "Benim tecilim 2009'da bitiyor" demeniz yanlıştır. Doğrusu, tecilinizin 2008'de bitmiş olduğu ve şubenizin celp dönemini bekliyor olduğunuzdur.

  Bu açıklamalardan sonra konuyu örneklendirelim ki akılda yer etmesi kolaylaşsın.

  ---------------------------------------------------------------------------

  Örnek:

  12 Aralık 1981 doğumlu, T.C. vatandaşı bir erkek, hali hazırda Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü 1. sınıf öğrencisidir. (2007-2008'de 1.sınıf bitmiştir.) Bu vatandaşı askerlik durumunu inceleyelim:

  Arkadaş, 4 yıllık fakülte öğrencisi olduğundan, azami öğrencilik süresi olan 7 yılı aşmadığı ve 29 yaş haddine de takılmadığı sürece askerlik tecil işlemleri, her yıl 31.Ekim'e kadar Fakülte'nin Öğrenci İşleri tarafından yaptırılır. Acaba bu arkadaş 29 yaş sınırına takılıyor mu?

  1981+29=2010 . 2010 yılı kritik yıldır. 2010'un 31.Ekim'ine kadar bu arkadaşın askerlik tecili açısından herhangi bir sorunu olmaz. Ancak, 2010'da bu arkadaş 29 yaşında olacağından (yıl esası önemli) 2010 yılının Ekim ayının sonuna kadar bizzar askerlik şubesine gidip askerlik yoklamasını yaptırmak zorundadır. Yoklama yapılır ve askerlik tecili gerektiren herhangi bir sorun yoksa askerlik kararı aldırılır. Artık, bu aşamadan sonra yapılması gereken, yerli askerlik şubesinin celp dönemini beklemektir ki bu da 2011'dedir. Yani bu arkadaş ilk celp dönemi olan Şubat/2011'de de askere gidebilir, son celp dönemi olan Ocak/2012'de de.

  Bu arkadaş;

  2008-2009'da 2. sınıfı bitirmiş olacak,

  2009-2010'da 3. sınıfı bitirmiş olacak,

  3.sınıfı bitirdiği yılın Ekim ayının sonuna kadar yoklamasını yaptırmazsa yoklama kaçağı olur. Dikkat ettiyseniz, yoklama yaptırması demek birliğine teslim olması demek değildir. Yoklamasını yaptırdıktan sonra okulda kaydını sildirmesi de gerekmez. Bakarsınız 3. ya da son celp dönemine denk gelir de fakülte mezunu olarak gider askere. Bu noktadan sonra celp döneminin mezuniyetten sonrasına denk gelmesi için dua etmekten başka çıkar yol görünmediği aşikardır.

  Diyelim ki; şansı yaver gitmedi ve ilk celp dönemine denk geldi. Bu taktirde bu arkadaşın tercih edebileceği iki farklı yol var. Birincisi paşa paşa askere gitmek. İkincisi ise bakaya kalmayı göze almak. Ben, bakayalığı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bakayalık hem kanunen suçtur, hem de psikolojik yıkıntısı çok olan bir süreçtir. Hem kanuni olmayan bir şeyi tavsiye etmemi de beklemeyin benden.

  Diyelim ki; şansı yaver gitti ve celp dönemi gelmeden önce okuldan mezun oldu. Bu taktirde; mezuniyet belgesi ile birlikte tekrar yoklama yaptırır. Yoklama yaptırınca da karşısına iki seçenek çıkar. Birincisi, fakülte mezunları içn 5713 sayılı yasa ile getirilen iki yıla kadar askerlik tecili hakkını kullanmak. İkincisi ise askerlik kararı aldırıp, yedek subay aday adayları için ilk celp döneminde birliğine teslim olmaktır.

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Eğitimde Askerlik Tecili Bilgi Bankası

  Reklam  artık yirmi dokuza kadar bitirmiş olsun okulu nedir bu tecil olayı anlaşılması zor türkiyenin gelişmesi için eskiden şarttı ama artık herkesin aynı şartlara sahip olması gerekiyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi