Şehit Gazi Künye Ve Kütük Kayıtları Ile Ilgili Hususlar

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Şehit Gazi Künye Ve Kütük Kayıtları Ile Ilgili Hususlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şehit Gazi Künye Ve Kütük Kayıtları Ile Ilgili Hususlar

  Reklam  Şehit Gazi Künye Ve Kütük Kayıtları Ile Ilgili Hususlar

  Forum Alev
  İSTİKLÂL MADALYASINI İLK DEFA ALACAK OLANLAR, ŞEHİDİN VEYA VEFAT EDEN GAZİNİN VARİSLERİ YERLİ KAYITLI OLDUKLARI ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞINA MÜRACAAT EDECEKLERDİR.
  ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞINCA ŞEHİT VEYA GAZİ (ERBAŞ/ER) İÇİN MSB.ARŞİV MÜDÜRLÜĞÜNDEN (LODUMLU-ANKARA) GAZİYE AİT VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ İLEKÜTÜK VE KÜNYE KAYDINA UYGUN İNHA (GÖREV) BELGESİ DÜZENLENMESİNİ İSTENECEKTİR.
  İNHA BELGESİ İLE BİRLİKTE DİĞERBELGELER (GAZİYE AİT VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ ASLI, GAZİYE AİT VERASET İLAMI İLE MADALYA İSTEYEN HAK SAHİBİNE AİT SABIKA KAYIT BELGESİ) MSB.ASAL D.BŞK.LIĞINA GÖNDERİLECEKTİR.
  ŞEHİT VE GAZİNİN SUBAY/ASTSUBAY OLMASI HALİNDE İNHA BELGELERİ BAĞLI BULUNDUKLARI KUVVET KOMUTANLIKLARININ PER.D.BŞK.LIKLARINDAN TEMİN EDİLECEKTİR.
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: şehit Gazi Künye Ve Kütük Kayıtları Ile Ilgili Hususlar

  Reklam  MAAŞ VE SOSYAL HAKLAR


  İSTİKLÂL MADALYASI SAHİBİ GAZİLER, YAŞADIKLARI SÜRECE 1005 SAYILI KANUN GEREĞİNCE DEVLETTEN ŞEREF AYLIĞI ALMAKTA VE BAZI SOSYAL HAKLARDAN (TEDAVİ İMKANI, DEVLET DEMİRYOLLARI, DENİZCİLİK VE BELEDİYE VASITALARINDA ÜCRETSİZ SEYAHAT İÇİN ÖZEL KART VB.) YARARLANMAKTADIRLAR.

  GAZİNİN VEFATI HALİNDE, 1005 SAYILI KANUN GEREĞİNCE VARİSLERİNE (HAK SAHİBİ VARİS YALNIZ MADALYAYI TAŞIYABİLİR) MAAŞ VE SOSYAL HAKLARI VERİLMEMEKTEDİR. 3. 3
  Fatal
  Özel Üye
  ÇANAKKALE VE KORE ŞEREF MADALYASI

  MSB.ASKERALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞINA KORE VE ÇANAKKALE ŞEREF MADALYASI ALMA TALEBİYLE MÜRACAATTA BULUNANLAR OLMAKTADIR.

  ANCAK;
  A. ÇANAKKALE SAVAŞINA KATILANLARA ŞEREF MADALYASI VERİLMESİNE DAİR KANUN TEKLİFİ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNCE HÜKÜMSÜZ SAYILDIĞINDAN, ÇANAKKALE MADALYASI VERİLEMEMEKTEDİR.
  B. KORE SAVAŞINA KATILAN TÜRK VATANDAŞLARINA, GÜNEY KORE CUMHURİYETİ VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERLİĞİNCE BİR DEFAYA MAHSUS MADALYA VERİLMİŞTİR. KORE GAZİLERİMİZ MADALYAYA HAK SAHİBİ OLDUKLARINI KORE KİMLİK KARTI VEYA OBİM SIRA NUMARASI İLE BELGELEMELERİ HALİNDE ASKERLİK ŞUBE BAŞKANLIĞINCA KENDİLERİNE ÜCRETSİZ OLARAK BİR ADET KORE MADALYASI VERİLİR. KORE VE KIBRIS GAZİLERİN ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ MÜRACAATLARIN İSE KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI PER.İŞL.D.BŞK.LIĞINA YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.
 4. 4
  Fatal
  Özel Üye
  İSTİKLAL MADALYASININ ÖNEMİ

  VATANIMIZIN MÜDAFAASI İÇİN ATALARIMIZIN VERMİŞ OLDUKLARI O EMSALSİZ MÜCADELEYİ GELECEK KUŞAKLARA HATIRLATMAK MAKSADIYLA SİMGELEŞTİRDİKLERİ İSTİKLAL MADALYASI İLE VARLIĞIMIZIN TEMELİ OLAN KURTULUŞ SAVAŞIMIZ ÖLÜMSÜZ KILINMIŞTIR.

  BÜYÜK ASKER, EŞSİZ KOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, BU VATAN SAVUNMASINDA FEDAKARLIK VE YARARLILIK GÖSTERENLERE TAKDİR DUYGULARINI BELİRTMEK VE YÜCELTMEK AMACIYLA, SARUHAN MİLLETVEKİLİ MUSTAFA NECATİ BEY’İ İSTİKLAL MADALYASI YASA TASARISI HAZIRLAMASI İÇİN GÖREVLENDİRMİŞTİR. T.B.M.M.’DE YAPILAN UZUN VE YOĞUN ÇALIŞMALARDAN SONRA MADALYANIN BUGÜNKÜ ŞEKLİ BELİRLENMİŞTİR


 5. 5
  Fatal
  Özel Üye
  İSTİKLAL MADALYASI KİMLERE VERİLMEKTEDİR?


  15 MAYIS 1919’DAN 9 EYLÜL 1922 TARİHİNE KADAR SÜREN KURTULUŞ SAVAŞINDA, BİZZAT KIT’ASI BAŞINDA KAHRAMANLIK VE FEDAKARLIK GÖSTEREN DEVLET BÜYÜKLERİ, AMİRLER, SUBAYLAR, MİLLİ ORDU KAHRAMANLARI VE CEPHE GERİSİNDE BÜYÜK MÜCADELE VERENLERE 66 SAYILI KANUN GEREĞİNCE İSTİKLÂL MADALYASI VERİLMİŞTİR.

  BU KAPSAMDA, 66 SAYILI KANUNUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ 20 KASIM 1920 TARİHİNDEN İTİBAREN T.B.M.M.’CE MİLLETVEKİLİ, KUVAY-I MİLLİYECİ, PTT MEMURLARI, MÜLKİ MAKAM AMİRLERİ İLE ASKERLERE İSTİKLÂL MADALYASI VERİLMİŞTİR.
  T.B.M.M.’CE VERİLEN İLK MADALYALARIN KURDELA RENGİ YEŞİLDİR. ANCAK BİLAHARE; CEPHE GERİSİNDE MÜCADELEYE KATILANLARA BEYAZ, CEPHEDE SAVAŞA KATILANLARA KIRMIZI, MİLLETVEKİLİ OLUP, CEPHEDE SAVAŞA KATILANLARA İSE KIRMIZI VE YEŞİL RENKTE KURDELASI OLAN MADALYA VERİLMİŞTİR. (EDİRNE MİLLETVEKİLİ İSMET İNÖNÜ’YE VERİLEN 1580 NUMARALI MADALYA BUNA ÖRNEKTİR.)


 6. 6
  Ziyaretçi
  1939 yılı ığdırda ezel demircı askerlik yaptığına dahil bilgileri ni öğrene bilirmiyim ben torunuyum teşekkur ederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  Gazi Künye
  Babam, 37752 numaralı İSTİKLAL MADALYASI sahibi olan;İkinci Menzil Müfettişliği Edremit Noktasında Görev

  yapan serçavuş 1311 doğumlu Kadir oğlu Mustafa GÜVEN 'in arşiv kaydı ile ilgili13 Ocak 2016 tarihinde yaptğım başvurya cevap alamadım.

+ Yorum Gönder
obim numarası nedir,  lodumlu arşiv müdürlüğü,  obim numarası,  lodumlu arşiv müdürlüğü ankara,  obim sıra
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi