Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri

  Reklam  Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri

  Forum Alev
  Terör örgütü pkk nın elebaşlarından şemdin sakık’ın Kuzey Irak’ ta özel bir operasyonla yakalanıp Türkiye’ ye getirilmesiyle Türk kamuoyu Bordo Bereliler’ i biraz daha yakından tanıdı. Bu operasyona kadar belkide birçok kişinin, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ nın varlığından bile haberi yoktu. Oysa bu seçkin birlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin bünyesinde 27 Eylül 1952 tarihinde kurulmuştu.

  Bu birliğin amacı ve görevleri, Bordo Berelileri böylesine özel yapan özellikleri nelerdi? Nasıl olurda koskoca bir ordunun yapamadıklarını, bir avuç Bordo Bereli kahraman yapabiliyordu? Herkes özel kuvvetlerde görev yapabilirmiydi? Onların komando eğitimi almış askerlerden ne farkları vardı? İşte bu soruların cevaplarını yazının geri kalanında bulacaksınız.

  Bordo Berelilerin Görevleri : Düşman hatlarının arkasına sızmak, istihbarat toplamak, uçak ve topçu için hedef tarif etmek, taktik ve akın pusular uygulamak, düşmanın stretejik hedeflerini imha etmek, düşman işgalinde kalmış bölgelerde direniş harekatını başlatmak ve sürdürülmesini sağlamak.

  Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kimler Bordo Bereli Olabilir?

  Öncelikle özel kuvvetler mensuplarının, Subay-Astsubay lar arasından seçildiklerini hatırlatalım (fakat yakın zamanda Uz.çvş’ larında özel kuvvetlere alınacağıda gündemdeydi).

  Özel Kuvvetlerde görev yapabilmenin ilk koşulu gönüllü olmaktır. Gönüllü personelde temiz bir geçmiş, çalışkanlık, istek, güç koşullarda görev yapabilme yeteneği ve fiziki yeterlilik gibi özellikler aranır.

  Tam teşekküllü bir hastaneden : Komando olabilir, paraşütle atlayabilir, kurbağa adam olabilir raporunu getiren gönüllü, mülakat ve birtakım testlere tabi olur. Gerekli şartlara uygun personel, yaklaşık 1,5 yıllık temel eğitim alır.

  Bordo Berelilerde Temel Eğitim : Komando özel harekatı, paraşüt, kurba adam, güç koşullarda hayatı idame kurslarından oluşur. Bu kursların hepsinde atış ve fizik yetenek esas alınır.

  Eğitim sırasında personelin, fiziki ve psikolojik dayanma gücü zorlanır, personel özel kuvvetrlerden atılmak istenir ve değim yerindeyse kapıdan atılan personel bacadan girmeye çalışır. Bu eğitimlerin ardından, yaklaşık bir yıl sürecek ihtisas, bir yıllıkta yabancı dil kursu verilir. Personel bütün bu eğitimlerde başarılı olabilirse, Özel Kuvvetler bünyesine kabul edilir ve Bordo Bere takma onurunu elde eder.

  Özel Kuvvet Birlikleri, aldıkları özel eğitim sayesinde uçağın, tankın ve topun yetersiz kaldığı dağlık arazi koşullarında düşmanla, kedinin fareyle oynadığı gibi oynayabilir onlara büyük zahiyatlar verdirebilirler. Bu son derece seçkin, son derece özel askerlerin her biri isimsiz birer kahramanlardır. Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı, alanında Dünyanın en seçkin birliklerinden biri, tartışmasız en tecrübeli olanıdır.

  Dünya Barışı’ nın sağlanmasında ve daha iyi ve daha adil bir dünya düzeni için onlara daha çok iş düşecektir. 2. 2
  ahfa
  Özel Üye

  --->: Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri

  Reklam  gerçekten bordo bereli olmak isterdim :) 3. 3
  Ziyaretçi
  Ben olucam kardeş (: 4. 4
  Ziyaretçi
  ben olucam liseye gidiyorum sonrada üni sonra askeriye subay oradanda bordo berelilere giricem. hiçbir sağlık problemım yoktur. fizik yerinde :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  hayatımdaki en büyük hayalim bordo bereli olmak we allahın izniyle liseden sonra ünüwersite ordan askeriye ordanda sonra bordo bere sırf onun için yakın dövüş tekvando boks gibi birsürü eyitim alıyorum şuan :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  ayrıca Kobradan paraşütsüz atlıyorlar, Beş dakikada Suriye'yi on dakikada İran'ı yarım saatte İsraili düşürüyor bunlar, silah kullanmadan bir mermi bile harcamadan yapıyorlar tüm bunları, Rambo'nun bıçağından keskin dişleri var bunların. Her terör saldırısından sonra Kandil'den girip avaşinden, basyandan mola veriyorlar kuzu keser gibi adam kesiyorlar, Apo'yu asıyorlar Bdp'li vekilleri lime lime doğruyorlar..
  Onlara herşey kolayda bir tek Abd'ye çıtlarını çıkartamıyorlar..
  yahu arkadaş yılarca bu hikayelerle genç ergenlere gaz verdiler yok bir tane bordo bereli bilmem kaç abd askerini öldürürmüş yok teröristin mağarasında bordo berelilere övgü içeren mesajlar yazılıymış..... aklı başında insanlarsınız hiçbir düşman kendisine düşman olarak gördüğü bir güce mağarasında övgü yazısı yazmaz bu arada bir bordo berelinin kaç abd askerine bedel olduğunu başlarına çuval geçirilip kovalandığında gördük... ben nerdeyse 40 yaşında adamım biz bunları yutmuyoruz ama lütfen bu çocukları bu şekilde kandırmayın yalancı gaz vermeyin neysek oyuz uçarız laçarız demekle uçulmaz kaçılmaz...Elin yabancısı bırak silahı sadece parasıyla seni döver bırak bordosunu mavisini yeşilini...

 7. 7
  Ziyaretçi
  abi senın kafan mı güzel ya. ben dıyarbakırda askerlık yaptım .bordo ların yuz ıfadesını gör uc gun uyuyamazsın :) nöbet tuttuk atıs yaptık onlarla.kral gıbı adamlar. bıldıklerı karsısında şoke olduk. herkes kımın ne oldugunu cok ıyı bılıyor

 8. 8
  Ziyaretçi
  Sen türklere emir ver amerikada taş bırakıyorlarmı gör amerikayı gozünde büyütme biz müsluman ülkeyiz diye herseye ses etmiyoruz ve bordo berelilerin atıs poligonunda bulunma sansı buldum askerde denetlemelerde sen 30 tane sikarsın alakasız yerlerden onlar 30 tane sıkar 10 tane belki vurursun adamlar nisan almadan vuruyor o hedef tahtasını silah artk onlarn bi parcası gibi birine yumruk atarken bakmana gerek yok elini atnca degcegini bilirsin onlarda düsmanın nerde oldugunu bilsin bakmadan ates eder degcegini bilir ve sen burda bordo berelileri kötülüyorsun anlasilan terörün tekisin simdi siktirgit burdan sen genclerin beynini yıkama ananı sikerim senin amk pkk sı seni bu gencler varken ne birdo beremiz biter ne piyademiz ne denizcimz ne havacımız yani anlıycağın havada karada denizde hatta o çürüdüģünüz mağarada bile sizi yeneriz.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Tarihimize bak Metehan en buyuk örnektir. Dunyanın en Buyuk savaşçıları bizdeydi M.Kemal olsun Atilla, Metahan neden şimdi bordo bereliler olmasın..... SAYILI ol.. Yaşım 17.....

 10. 10
  Ziyaretçi
  Arkadaslar bende ozel kuvvetler olcamda takilan soru sas mi sat mi bordobereli mi guclu sizce hangisi guclu burda amacim kotulemek digil allah askerimizi korusun

+ Yorum Gönder
bordo berelilerin görevleri,  bordo bereliler kimdir,  bordo bereliler görevleri,  bordo bereliler,  bordo bereli görevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi