Kore savaşı ve Türk Ordusu

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Kore savaşı ve Türk Ordusu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Kore savaşı ve Türk Ordusu

  Reklam  Kore savaşı ve Türk Ordusu

  Forum Alev

  Kore savaşına katılan Koreli ve Türk gaziler,Los Angeles’ta bir araya geldiler ve tarihin büyük bir sırrını ortaya döktüler. Kore Savaşı'nda İngilizce ve Korece bilmeyen Türk ordusuna Türkçe bilen Ermeni tercümanlar tahsis edilmişti. İşte o tercümanların verdiği yanlış bilgiler yüzünden yüzlerce Türk öldü.

  Kunuri Savaşı, Türkiye’nin NATO üyeliği için 1950’de asker gönderdiği Kore Savaşı’nda Çin Ordusu ve Kuzey Kore birliklerine karşı direndiği en önemli muhabereydi.
  26-29 Kasım arasında devam eden çatışmalarda Türk birliğinin direnişi sayesinde cephenin çökmesini engellendi. Türk tugayı, müttefiklere çekilmek için gereken 3 günü kazandırmış, kendisi de zaiyat vermesine rağmen kuşatmayı yararak imhadan kurtulmuştur. Bu muharebede tugayın toplam zayiatı 767 subay, astsubay ve er olmuştu. İşte Türk ordusunun Kore Savaşı’nda ABD’den sonra en büyük kaybı vermesine de neden olan bu savaşla ilgili önceki gün ABD’nin Los Angeles kentinde bir araya gelen Koreli ve Türk gaziler çok ilgiç bir iddia ortaya attı.

  5 BİNE KARŞI 500 BİN

  Mermileri biten Türk askerlerinin kılıç ve süngüleriyle hatta bir ara yumruklarıyla Çinli askerleri harap ettiklerini ve çemberi yarmayı başardığını ifade eden Koreli gazilere göre Türk askelerlerinden kimsenin Korece ve İngilizce bilmemesinden dolayı Amerikan ordusu Türkçe bilen Ermeni tercümanlar tutmuştu.


  ERMENİ TERCÜMANLAR YÜZÜNDEN BÜYÜK KAYIP VERİLDİ
  Los Angeles’ta yaşayan emekli binbaşı Vedat Aslay, Ermenilerin Türklere verdiği yanlış bilgi yüzünden, büyük kayıplar verildiğini dile getirirken Koreli Albay Kwang J. Yang da olayı şöyle anlattı: Kore savaşının bittiği varsayılarak ve ülkelerinde Christmas’a yetişmek isteyen Amerikan ordusu geri çekilmeye başlamıştı. Ancak Çin ordusu 500 bin kişilik bir güçle saldırdı. Amerikan askerleri çekilmek üzereyken Ermeni tercümanlar Türklere haber vermedi. Türkler 5 bin kişilik güç ile 500 bin kişilik Çin ordusuyla karşı karşıya kaldı. Etrafı sarılmış olmasına rağmen 2 bin 400’ü çemberi yarmayı başardı. Geri kalanları ise esir ve şehit düştü 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kore savaşı ve Türk Ordusu

  Reklam  Bugün hayatta kalan az sayıda Kore gazisi bulunmaktadır.1950 yılında Kore'ye asker gönderen Türk ordusunda bazıları şehit olmuş bazıları ise gazi olarak yurda geri dönmüştür.Kore gazileri bugünlerde 85 yaş civarındadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi