Askerî lise öğrenimi, seneye 5 yıla çıkıyor

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Askerî lise öğrenimi, seneye 5 yıla çıkıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Askerî lise öğrenimi, seneye 5 yıla çıkıyor

  Reklam  Askerî lise öğrenimi, seneye 5 yıla çıkıyor

  Forum Alev
  Askerî lise öğrenimi, seneye 5 yıla çıkıyor


  Türk Silâhlı Kuvvetleri (TSK), askerî lise öğreniminin 5 yıl olması yönünde çalışma başlattı.
  Orta dereceli askerî okullarda hazırlık sınıfı dahil 4 yıl olarak verilen eğitim, 2008-2009 eğitim-öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı dahil 5 yıl olacak.
  Yeni eğitim sistemi, TSK'nın muazzaf personel ihtiyacını karşılayan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İstanbul'daki Kuleli Askerî Lisesi, İzmir'deki Maltepe Askerî Lisesi ve Bursa'daki Işıklar Askerî Lisesi ile İstanbul Heybeli Ada'daki Deniz Lisesi'nde uygulanacak.
  Yabancı dil ağırlıklı olarak hazırlık sınıfıyla beraber 4 yıl eğitim verilen askerî liselerde, Millî Eğitim Bakanlığı ile uyumlu bir müfredat veriliyor. Yatılı olarak eğitim gören öğrencilerin diğer giderleri devlet tarafından karşılanıyor.
  Askerî liselerde, dost ve müttefik ülkelerden misâfir öğrenciler de eğitim görüyor.
  Astsubay Meslek Yüksek Okuluna öğrenci yetiştirmek amacıyla TSK Sağlık Astsubay Hazırlama Okulu ile TSK Bando Astsubay Hazırlama Okulunda da eğitim ve öğretim veriliyor.
  Millî Eğitim Temel Kanunu'nda belirtilen amaç ve ilkeleri gerçekleştirmenin yanı sıra askeri liselerde, öğrenci merkezli eğitim modeli uygulanıyor. Ezberci ve hatırlatmaya dayalı uygulamalar yerine "öğrenci merkezli" bir eğitim sistemiyle anlama, kavrama ve analiz yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
  Bilimsel ve bedenî yeterlilik ile askerî tutum ve davranışların kazandırıldığı askerî liselerde, öğrencilerin bilişim teknolojisini öğrenmeleri ve kullanmalarına da ayrı bir önem veriliyor.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Askerî lise öğrenimi, seneye 5 yıla çıkıyor

  Reklam  SON SINIFTA KARMA EĞİTİM

  Işıklar Askeri Lisesi’nin Hava Kuvvetleri’ne devredilmesi ile burada eğitim gören öğrencilerin de durumları netleşti. Halen Kara Kuvvetleri adına Işıklar Askeri Lisesi’nde eğitim gören mevcut öğrencilerden 2. ve 3. sınıfta okuyanlar, Kuleli ve Maltepe Askeri Liselerine nakledilecekler.

  İki kuvvet arasında yapılan protokole göre, Kuleli ve Maltepe askeri liselerinin 2, 3 ve 4.. sınıflarında Hava Kuvvetleri adına eğitim gören öğrenciler ise Işıklar Askeri Hava Lisesi’ne nakledilecekler
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi