Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözü İle İlgili Hikaye

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözü İle İlgili Hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözü İle İlgili Hikaye

  Reklam  Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözü İle İlgili Hikaye

  Forum Alev
  Derler ki, Sultan Mahmut'lardan birine kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Nam-ı diğer Tıkandı Baba. Sultan adamı bir de kendisi denemek istemiş.
  Bir koca tepsi baklava yaptırmış. Üst tabakadan başka tepsinin her tarafına görünmeyecek şekilde altın dizdirmiş. adamını gönderip ona tepsiyi birinin bir adağı diyerek kısmetsiz şahsa vermesini ve şahsı takip etmesini emretmiş.
  Adamımız tepsiyi almış. Yolda bir tanıdığına rastlamış. İkisinin de olaydan haberi yok. Adamımız hikayeyi anlatınca, "senin," demiş tanıdığı gerçek bir hayırseverlik duygusuyla, "baklavadan çok paraya ihtiyacın var. al şu iki altını, sat tepsiyi bana." Teklif adamımızın da işine gelmiş ve tepsiyi satmış.
  Sultan hikayeyi duyunca "fesüphanallah!" demiş. Adamına adamımızın hergün geçtiği köprünün her gün geçtiği tarafına o gelmeden hemen önce altın dizmesini ve kenara çekilip izlemesini emretmiş.
  Adamımız köprüye gelince "ya," demiş, "hep aynı taraftan geçiyorum, bu gün de diğer taraftan geçeyim, bir değişiklik olsun," demiş.
  Sultan hikayeyi duyunca, "ya hazreti pir!" demiş. Adamımızı yaka paça beylik arazilerden birine getirmelerini emretmiş. Getirmişler. Adam korkudan tir tir titrerken ona bir kasnak verilmesini emretmiş ve adamımıza, "bu kasnağı atabildiğin kadar uzağa atacaksın. En son durduğu yere kadar olan arazi senin olacak," demiş.
  Adamımız kasnağı savurmuş. Kasnak havada bir yay çizip gelmiş ayaklarının dibinde durmuş.
  Sultan "ya malik el mülk!" diye haykırmış, "getirin onu!" doğruca haziye gitmiş. Adama bir kürek verilmesini emretmiş. "Küreği daldır, ne gelirse senindir." Adam korku ve heyecandan küreği ters daldırmış ve gele gele bir metelik gelmiş.
  Sultan "kısmeti bağlı" olmanın ne demek olduğunu anlamış böylece.
  Raviyan-ı ahbar, nakilan-ı esrar zikr idürler kim "vermeyince mabut, neylesin sultan mahmut" meselini dahi şol sultan irad buyurmuştur.
 2. 2
  muamma.şair
  Bayan Üye

  --->: Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözü İle İlgili Hikaye

  Reklam  Nasibinde olmayınca olmuyor işte...
  Sözü biliyordum ama böyle bir hikayesi olduğunu bilmiyordum ;) 3. 3
  laz_güzeli
  Usta Üye
  SaoLun Ben Bu Sözü Biliyordum ama Hikayesini Bilmiyordum:) 4. 4
  se7en
  Usta Üye
  gerçekten çok güzel bir hikaye bilmiyordum teşekkürler

+ Yorum Gönder
kısmetle ilgili hikayeler,  vermeyince mabut neylesin sultan mahmut anlamı ile ilgili kompozisyon
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi