Tabiat ve doğa ile ilgili atasözleri - özdeyişler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Tabiat ve doğa ile ilgili atasözleri - özdeyişler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Tabiat ve doğa ile ilgili atasözleri - özdeyişler

  Reklam  Tabiat ve doğa ile ilgili atasözleri - özdeyişler

  Forum Alev
  Tabiat ve doğa ile ilgili atasözleri - özdeyişler


  Doga! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farkli seyler yaratiyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattigi her bir parçanin kendine has özellikleri, her bir durumun ayri açiklamasi var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü olusturuyorlar." (Goethe)

  * "Dünya herkesin ihtiyacina yetecek kadarini saglar, fakat herkesin hirsini karsilamaya yetecek olani degil." (Mahathma Gandhi)

  * "Su anda yarinin artik bugün oldugu gerçegiyle karsi karsiyayiz. Çok geç kalmis olmak diye bir sey vardir. Sayisiz uygarligin beyazlamis kemikleri üzerinde su acikli sïzcükler yazili: Çok geç. Eyleme geçmezsek, merhameti olamadan güce, ahlakli olamadan kudrete, kavrayisi olamadan kuvvete sahip olanlar için ayrilmis zaman koridorlarina sürüklenecegimiz kesin." (Martin Luther King)

  * Bir nokta açiktir: Dünyamiz emin ellerde degildir. " Yeni dünya düzeni" yeryüzünü ölüme mahkum etmistir. (Peter F. Drucker)

  * Bir ulusun gerçek zenginligi, agaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)

  * Dogru oldugunu düsündügümüz seyi yapmaliyiz. Çünkü eger dogru seyi yapmazsak, yanlis seyi yapacagiz ve iyilesmenin degil felaketin bir parçasi olacagiz. (Fritz Schumacher)

  * Dogaya hoyratça davranan toplumlarada insanlar arasindaki iliskiler de hoyratça oluyorlar. (John Bennet)

  * On dokuzuncu yüzyila kadar, hiç sona ermeyen zorlu görev, insan soyunun ve çevresinin dogal etkenlere karsi korumasiydi. Ama bu yüzyilda yeni bir ihtiyaç dogmustur: Dogayi insana karsi korumak. (Peter F. Drucker)

  * Yeryüzü basitçe insanoglu için bir erzak deposu ve çöp kutusu degildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasina gözardi ettigimiz kendi gereksinimleri ve dinamigi vardir. (Mary Mellor)

  * "Ancak en son agaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balik tutulduktan sonra anlayacaksiniz ki, insan parayi yiyemez!" (Kizilderili Cree asiretinin bir atasözü)

  * "Doga, bize dedelerimizden kalan bir miras degil, torunlarimiza birakacagimiz bir emanettir." (Kizilderili Duwanish asiret reisi Seattle)

  * "Topragin dostlara ihtiyaci vardir; ona dostça davranalim!"

  * "Her seyin prensibi sudur; her sey sudan gelir ve tekrar suya dïner." (Milet`li Thales M.�. 650-560)

  * "Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur." (Ali Duran)

  * "Orman yurdun öz evladi ormansiz yok dünya tadi." (Asik Veysel)

  * Yasamak! Bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardesçesine bu hasret bizim!" (Nazim Hikmet)

  * Dünya bize büyük görünebilir ama öylesine büyük bir evrende o kadar küçük bir noktaciktir ki, bunu hayal etmek bile zordur. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 6)

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Tabiat ve doğa ile ilgili atasözleri - özdeyişler

  Reklam  Ormanlar, hayvanlar, bitkiler, denizler bize doğanın sunduğu güzelliklerdir. İnsanın çevresinin güzelliği doğanın güzelliği demektir. Doğaya karşı saygılı olmalıyız. Çünkü doğa bize hayatı yaşama olanağı verir.+ Yorum Gönder
doğa ile ilgili atasözleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi