Birbirleri Ile çelişen Atasözleri (atasözlerinin özellikleri)

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Birbirleri Ile çelişen Atasözleri (atasözlerinin özellikleri) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Birbirleri Ile çelişen Atasözleri (atasözlerinin özellikleri)

  Reklam  Birbirleri Ile çelişen Atasözleri (atasözlerinin özellikleri)

  Forum Alev
  Birbirleri Ile çelişen Atasözleri (atasözlerinin özellikleri)  Evrendeki her şeyin zıddıyla varolduğu olgusu atasözlerine de yansımıştır. Olumlu öğütlerin yanısıra, yalnızca çıkara yönelik olumsuz öğütler veren atasözleri de vardır. "Devletin malı deniz, yemeyen keriz" atasözü bunun örneklerinden birisidir.

  Çelişkili atasözleri, ayrıca, toplumda ayrı düşünen grupları ve bu gruplar arasındaki ayrılıkları/çelşkileri ortaya koymaktadır.

  Örnekler:

  * "Biri yer biri bakar; kıyamet ondan kopar" atasözü kişileri yoksul kimselere yardım etmeye teşvik ederken "Aç yanından kaç" atasözü bunun tersini öğütlemektedir.

  * "Derdini söylemeyen derman bulamaz" atasözü kişileri derterini dostlarıyla paylaşmaya teşvik ederken "Sırrını verme dostuna o da söyler dostuna" atasözü bunun aksini savunmaktadır.

  * Her koyun kendi bacağından asılır. / Kurunun yanında yaş da yanar.

  * İyi insan lafının üstüne gelirmiş. / İti an çomağı hazırla.

  * Taşıma suyla değirmen dönmez. / Damlaya damlaya göl olur.

  * Zorla güzellik olmaz. / Zora dağ dayanmaz. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Birbirleri Ile çelişen Atasözleri (atasözlerinin özellikleri)

  Reklam  Dünyada bir çok şey zıt ve çelişkili olmuştur. Ata sözleri de bu kavramlardan nasibini almıştır. Bazı atasözleri öğüt verirken diğer bir atasözü çıkarcı ve mizahi duyguları öne çıkaran atasözleri olabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi